„Chrześcijanie Europy wobec kryzysów” - międzynarodowa konferencja w Krakowie

2021-10-28 11:36
Mikrofon konferencja dyskusja
Autor: fill/pixabay.com

W czwartek w stolicy Małopolski rusza międzynarodowa konferencja „Chrześcijanie Europy wobec kryzysów”. Wśród prelegentów m.in. kard. Jean-Claude Hollerich, prof. Rocco Buttiglione, Patriarcha Konstantynopola czy prof. Hanna Suchocka. Przyznana zostanie również nagroda im. bpa Tadeusza Pieronka.

Jak czytamy na stronie organizatorów konferencji: projekt debat o Europie organizowany przez 20 lat pod symbolicznym hasłem „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej”, ze względu na zmieniające się okoliczności, będzie realizowany pod przewodnim hasłem „ROLA CHRZEŚCIJAN W PROCESIE INTEGRACJI EUROPEJSKIEJ”. To zmiana tylko z pozoru niewielka. W istocie znacznie poszerza pole do prowadzenia debaty. Pomysł biskupa Tadeusza Pieronka, aby prowadzić dialog między Kościołem a instytucjami Unii Europejskiej, jest obecnie jeszcze bardziej aktualny.

Konferencja zaczyna się w czwartek 28 października o godzinie 17:00. To tzw. "Wieczór imieninowy", w którym dyskusja skupi się na pomysłodawcy spotkań, czyli biskupie Pieronku. Zostanie wyświetlony film o nim, a głos zabiorą m.in. była premier prof. Hanna Suchocka, prof. Rocco Buttiglione z Instytutu Filozoficznego Edyty Stein w Granadzie oraz prof. Andrzej Zoll z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W piątek odbędą się dwa panele dyskusyjne. Jeden pod hasłem Kryzys systemów wartości – współczesna wizja człowieka, motywem przewodnim drugiego będzie Kryzys demokracji przedstawicielskiej i praworządności. Tego dnia odbędzie się też msza św. i wręczenie nagrody im. bp. Tadeusza Pieronka IN VERITATE za wybitne postawy i osiągnięcia w łączeniu wartości chrześcijańskich i europejskich. Tegoroczni laureaci to Horst Langes i Ks. prof. Tomáš Halik.

Sobotnia sesja panelowa będzie przebiegać pod hasłem Kryzys klimatyczny – alert dla globalnego bezpieczeństwa. Na 13:00 zaplanowano podsumowanie i zakończenie konferencji.

Całe wydarzenie odbędzie się w systemie hybrydowym i będzie można je śledzić online na kanale YouTube.

Pełny program i więcej informacji o Konferencji można znaleźć na stronie organizatorów.

Źródło: kosciol-europa.org.pl