W Warszawie odbyła się międzyreligijna modlitwa o pokój

2021-10-28 10:50
Międzyreligijna modlitwa o pokój
Autor: plakat wydarzenia

W środę, w rocznicę międzyreligijnych spotkań w Asyżu, przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich oraz judaizmu i islamu, modlili się wspólnie o pokój na świecie. Modlitwa odbyła się w gmachu Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.

Międzyreligijna modlitwa o pokój to inicjatywa św. Jana Pawła II. Po raz pierwszy odbyła się w Asyżu 27 października 1986 roku. Papież Polak powiedział wtedy do zgromadzonych przedstawicieli różnych religii i wyznań: Wyzwanie, jakim jest pokój, które dziś stoi przed każdym ludzkim sumieniem, przekracza różnice religijne. Niestety te słowa wciąż są aktualne, bo na świecie nie brakuje konfliktów zbrojnych.

Tegoroczna modlitwa odbyła się w gmachu Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Wzięli w niej udział kard. Kazimierz Nycz, reprezentujący Kościół rzymskokatolicki, ks. Doroteusz Sawicki z polskiego autokefalicznego Kościoła prawosławnego, bp Marek Maria Karol Babi, reprezentant Kościoła starokatolickiego mariawitów, ks. Łukasz Ostruszka, przedstawiciel rodziny ewangelickich Kościołów RP, a także rabin Michael Schudrich, imam Jabbar Koubaisy i reprezentantka wspólnoty Sant’Egidio Magdalena Wolnik. Obecni byli również przedstawiciele władz Warszawy.

Uczestników powitał rektor Akademii, abp Jerzy Pańkowski. Przypomniał, że przez pandemię ubiegłoroczna modlitwa się nie odbyła i wyraził radość z możliwości osobistego spotkania w tym roku. Wskazał na wagę wspólnej, międzyreligijnej modlitwy o pokój i podzielił się wspomnieniem uczestnictwa w spotkaniu w Asyżu, na które zaprosił św. Jan Paweł II w 2003 r. Modlitwa o pokój na duże znaczenie, zwłaszcza dziś gdy wojna, cierpienie drugiego, brak zainteresowania jego losem staje się tematem powszednim - mówił rektor.

Przedstawiciele religii i wyznań poprowadzili krótką modlitwę o pokój zgodnie ze swoimi tradycjami, po czym odczytywali fragmenty Psalmu 62 w liturgicznych językach. Wybrzmiał m. in. po hebrajsku, łacinie czy staro-cerkiewno-słowiańskim.

Symbolem modlitewnego spotkania są liście drzewa oliwnego ułożone w kształt rozety katedry w Asyżu, gdzie zaczęło się pierwsze spotkanie międzyreligijne. Krąg rozety to krąg wiecznej, nieustającej modlitwy o pokój.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem Polskiej Rady Ekumenicznej oraz kard. Kazimierza Nycza.

Źródło: KAI