Co dalej z Funduszem Kościelnym? Głos zabrał wicepremier Kosiniak- Kamysz

2025-02-27 23:39
Episkopat wicepremier
Autor: BP KEP

Przyszłość Funduszu Kościelnego w Polsce wciąż budzi kontrowersje. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział otwartość na jego przekształcenie, sugerując wprowadzenie modelu odpisu podatkowego, ale ostateczna decyzja należy do parlamentu.

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas konferencji „Relacje państwo-Kościół. Podstawowe zasady państwa prawa” zadeklarował otwartość na reformę Funduszu Kościelnego. Jego zdaniem, najlepszym rozwiązaniem byłby model odpisu podatkowego, podobny do włoskiego systemu „otto per mille”. Ostateczny kształt zmian zależy jednak od decyzji politycznej, która wciąż pozostaje niepewna.

Prymas Polski abp Wojciech Polak podkreślił, że Kościół nie zgadza się na likwidację Funduszu Kościelnego, ale widzi potrzebę jego reformy. Przypomniał, że państwo nadal czerpie korzyści z nieruchomości odebranych Kościołowi w czasach PRL. Episkopat już w 2012 roku proponował zamianę Funduszu na dobrowolny odpis podatkowy, jednak istnieją wątpliwości, czy taki model nie wykluczy części wiernych, np. rolników i emerytów.

Przedstawiciele mniejszych Kościołów i związków wyznaniowych wyrazili obawy, że nowe rozwiązania mogą pogłębić ich problemy finansowe. Ks. dr Grzegorz Giemza z Polskiej Rady Ekumenicznej podkreślił, że każda wspólnota ma inną strukturę i potrzeby. Szczególne wątpliwości co do odpisu podatkowego zgłasza Kościół prawosławny, którego wierni często nie odprowadzają podatku dochodowego.

Kosiniak-Kamysz przyznał, że nie wiadomo, czy proponowane zmiany zyskają poparcie parlamentu. Stronnictwa polityczne podejmą decyzję dopiero w końcowej fazie prac. Tymczasem Kościół czeka na rozmowy w ramach Komisji Konkordatowej, podkreślając konieczność rozliczenia dotychczasowego Funduszu i zagwarantowania długoterminowej stabilności finansowej dla wszystkich wspólnot religijnych.

Źródło: ekai , Stacja7