Dramatyczna sytuacja w Jemenie: Brakuje pieniędzy na podstawowe leki

2021-09-15 20:28
Dramatyczna sytuacja w Jemenie: Brakuje pieniędzy na podstawowe leki
Autor: Caritas.pl Dramatyczna sytuacja w Jemenie: Brakuje pieniędzy na podstawowe leki

Nie działa połowa ośrodków zdrowia, a ceny leków są gigantyczne - Caritas alarmuje, że sytuacja w dotkniętym wojną Jemenie jest dramatyczna. Potrzebne jest wsparcie finansowe, bo mieszkańców nie stać nawet na wyleczenie drobnej infekcji.

W Jemenie nie działa połowa ośrodków zdrowia, a wysokie ceny leków i usług medycznych sprawiają, że wielu ludzi nie stać na leczenie. Brak dostępu do opieki medycznej to, obok powszechnego ubóstwa, zagrożenia skutkami działań zbrojnych i zniszczenia infrastruktury w wyniku toczonych walk, jeden z powodów, dla których Jemen jest uważany za kraj dotknięty największym trwającym kryzysem humanitarnym.

– Sprzedawca w sklepie zarabia miesięcznie ok. 50 tys. jemeńskich riali (YER), czyli 50 dolarów. Nauczyciel trochę więcej, 80–90 tys. YER. Za zwykły poród trzeba zapłacić 60 tys. YER, w razie komplikacji i potrzeby wykonania cesarskiego cięcia, ten koszt wzrasta do nawet 300 tys. YER – opowiada Tomasz Kania, szef misji Caritas Polska w Jemenie. – A pamiętajmy, że stałą pracę ma tu niewiele osób. Większość żyje z dorywczych, niskopłatnych zajęć, zdarzają się okresy, kiedy całe rodziny są pozbawione dochodu. Nic więc dziwnego, że bezpłatne porady lekarskie i leki dostępne w pięciu poradniach, którym obecnie pomagamy, są nieocenionym wsparciem dla wielu Jemeńczyków. Tylko w tym roku nasza pomoc trafiła do 40 tys. osób – dodaje Tomasz Kania.

Reema Saleem Mohammed Ahmed, kierowniczka wspieranej przez Caritas Polska poradni medycznej w rybackiej wiosce Fokam przyznaje, że z pomocy placówki korzysta obecnie ok. 500 osób miesięcznie, a wcześniej było to od 70 do 80 osób.

Po prostu nie mieliśmy środków na to, aby pomagać – tłumaczy. Wtóruje jej Halah Ibrahim Mohammed, lekarka z przychodni w Fath na przedmieściach Adenu. – Leki ostatnio niesamowicie zdrożały. Leczenie nawet niewielkiej infekcji wirusowej kosztuje ok. 50 tys. YER. To wielka radość, że pacjent może przyjść do tej poradni, bezpłatnie się zbadać i otrzymać potrzebne leki. Jest bardzo duża grupa pacjentów, którzy leczą się na cukrzycę i przychodzą wyregulować cukier oraz wysokie ciśnienie. Codziennie odwiedza poradnię ok. 50 osób. Odkąd otrzymujemy wsparcie, liczba pacjentów wzrosła z 3,6 tys. do ponad 5,1 tys. – to dużo w społeczności, która liczy 8 tys. osób – zauważa.

Od początku realizacji projektu w Jemenie, Caritas Polska pomogła już 10 poradniom. Formy wsparcia to:

  • dofinansowanie wynagrodzenia personelu medycznego,
  • zakup leków i środków higienicznych,
  • odczynników do laboratoriów,
  • rewitalizacja i naprawa infrastruktury,
  • zakup środków ochrony przeciw COVID-19.

Organizacja prosi o dowolne wpłaty na wsparcie medyczne w Jemenie. Wszystkie szczegóły znajdują się na stronie caritas.pl.