Chrześcijaństwo bez krzyża staje się bezowocne- mówi słowackim grekokatolikom papież Franciszek

2021-09-14 12:27 Justyna Bieniek
Papież Franciszek
Autor: mat. prasowe

W słowackim Preszowie trwa bizantyjska Boska Liturgia, którą odprawia papież Franciszek. Jakże często dążymy do chrześcijaństwa zwycięskiego, triumfalistycznego, które miałoby doniosłość i znaczenie, któremu przypadałyby w udziale chwała i zaszczyty. Ale chrześcijaństwo bez krzyża jest z tego świata i staje się bezowocne” – stwierdził Ojciec Święty nawiązując do obchodzonego dziś święta Podwyższenia Krzyża Świętego.

Zaraz na początku liturgii Franciszek zaznaczył, że chrześcijanie oddają cześć krzyżowi Chrystusa widząc w nim nie narzędzie śmierci, lecz źródło życia i zbawienia. Przypomniał, że w oczach świata krzyż jest porażką. Przestrzegł przed pokusą odrzucenia Boga słabego i ukrzyżowanego, marząc o Bogu mocnym i triumfującym. Nie sprowadzajmy krzyża do przedmiotu kultu, a tym bardziej do symbolu politycznego, do znaku prestiżu religijnego i społecznego – zaapelował papież.

Franciszek przypomniał, że w słowackim Kościele obydwu obrządków, w przeszłości nie brakowało świadków-męczenników. Zaznaczył, że także i dziś potrzebne jest świadectwo wiary. Może być ono jednak podważone przez światowość i przeciętność. Świadek, który ma krzyż w sercu, a nie tylko na szyi, nie postrzega nikogo jako nieprzyjaciela, ale wszystkich jako braci i siostry, nie rozpamiętuje przeszłych krzywd ani nie narzeka na teraźniejszość. Nie korzysta z dróg podstępu i władzy światowej, nie szuka własnych korzyści, dąży wytrwale tylko do pokornej miłości – wskazał Ojciec Święty.

Papież zachęcił słowackich grekokatolików, by pamiętali o ludziach, którzy ich karmili i wychowywali w wierze. Zaznaczył, że wiara rozprzestrzenia się „nie poprzez potęgi świata, ale poprzez mądrość krzyża; nie poprzez struktury, ale poprzez świadectwo”. Podkreślił, że wzorem świadka jest Matka Boża. Za Jej wstawiennictwem prośmy o łaskę nawrócenia spojrzenia naszego serca ku Ukrzyżowanemu. Wtedy nasza wiara będzie mogła rozkwitnąć w pełni, wtedy dojrzeją owoce naszego świadectwa – powiedział Franciszek na zakończenie homilii w Preszowie.

W uroczystej mszy bierze udział około 40 tysięcy ludzi, głównie grekokatolików. Z Preszowa, Franciszek pojedzie do Koszyc gdzie spotka się m.in ze społecznością romską.Ostatnim punktem będzie popołudniowe spotkanie z młodzieżą. Wieczorem papież wróci do Bratysławy.

Źródło: stacja7.pl, ekai