Dzień Dobra w Koszalinie na rzecz samotnych matek

2022-04-26 13:33
Dom Samotnej Matki Dar życia w Koszalinie
Autor: DSM w Koszalinie

Pod hasłem "Dzień Dobra" w Domu Samotnej Matki w Koszalinie obchodzono doroczne święto wolontariatu Caritas. Koszaliński Dom to jedna z najważniejszych placówek diecezjalnej Caritas, w której obecnie bardzo dużo się dzieje, a przez to jej potrzeby materialne bardzo wzrosły.

W inicjatywę włączyło się ponadto 14 parafialnych i szkolnych oddziałów Caritas, które przygotowały w swoich miejscowościach kiermasze, parafialne festyny, czy spotkania dla parafian przy kawie, aby zebranymi ofiarami wesprzeć Dom Samotnej Matki.

Obchody w DSM rozpoczęły się 24 kwietnia nabożeństwem do Miłosierdzia Bożego. Po nim rozpoczął się festyn na wolnym powietrzu. Zabawę zainaugurował koncert zespołu Full Power Spirit. Na charytatywnym festynie można było delektować się łakociami, watą cukrową oraz egzotycznym smakołykiem – kolumbijską zupą omletową autorstwa jednej z mieszkanek DSM-u pochodzącej z Kolumbii. Swoje rękodzieło wystawiła na sprzedaż Ukrainka, która w ojczyźnie zawodowo wyrabia kapcie. Na dzieci czekali animatorzy gier oraz dmuchany plac zabaw.

Chcemy przez to wydarzenia pokazać, że tak jak w wielu miejscach diecezji, tak i w naszym domu dzieje się dobro – mówi s. Natalia Frączek ze Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej, kierownik Domu Samotnej Matki. – Dzisiaj to dobro przeżywamy razem, w formie festynu, ale przecież ono dokonuje się na co dzień, zarówno w samej placówce jak i przez wydarzenia, które wolontariusze i darczyńcy realizują poza nią. Wymiernych skutków tych działań doświadczamy nieustannie - dodaje s. Natalia.

Tę misję niesie cała diecezja. W kontekście konfliktu na Ukrainie, a także podwyżek cen, potrzeby Domu Samotnej Matki rosną. W ostatnim roku DSM przyjął kilka cudzoziemek z dziećmi: Ukrainki, wcześniej Kolumbijkę i Rumunkę. Gospodynie placówki coraz częściej zwracają się o pomoc w opłaceniu rachunków, czy zakupach żywności. Obecnie w domu mieszka 26 podopiecznych, na przyjęcie czeka kolejna Ukrainka z dzieckiem, dom jest wypełniony całkowicie.

W Domu Samotnej Matki "Dar życia" w Koszalinie schronienie znalazło dotąd ponad 630 matek i mniej więcej tyle samo dzieci. Rocznie przechodzi przez dom ok. 30 kobiet.

Źródło: KAI