Góra Chełmska: jubileuszowa edycja "Kazań na Górze"

2022-04-26 13:21

X edycja "Kazań na Górze" prezentuje sylwetki kobiet uwiecznionych na kartach Biblii. Cykl trwa od kwietnia do października. Comiesięczne spotkania gromadzą w tamtejszym sanktuarium uczestników katechez w każdą ostatnią niedzielę miesiąca.

To już 10 edycja "Kazań na Górze", a rozpoczęliśmy je w Roku Wiary – mówi s. Paulina Kopacz, prezes Fundacji Przymierze, zapowiadając konferencje z cyklu "Kobiety biblijne" kolejno o Sarze, Esterze, Rut i Noemi, Annie, Judycie, Marcie i Marii oraz Maryi. – Warto podkreślić, że tegoroczny temat, choć omawia sylwetki kobiet znanych z kart Biblii, jest skierowany do wszystkich, również dla mężczyzn.

Jak wyjaśnia s. Paulina, celem tych spotkań jest nawiązanie silniejszej więzi z Bogiem. Dodaje, że wielokrotnie słyszała od uczestników, że "kazania" rzeczywiście służą pogłębieniu codziennego życia chrześcijańskiego. - Mam nadzieję, że tym bardziej kobiety biblijne będą inspiracją do tego, by dobrze kształtować swoje codzienne postawy, zrozumienie samego siebie i innych, ponieważ one dotykają konkretnych sytuacji życiowych, np. pokazują jak otwierać się na relacje w rodzinie między synową a teściową, jak to zobaczymy w przypadku Rut i Noemi - tłumaczy zakonnica.

Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej jest jednym z trzech sanktuariów diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Posługują w nim siostry z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi. Miejsce poświęcone przez św. Jana Pawła II podejmuje liczne dzieła apostolskie i ewangelizacyjne. Prężny jest tu ruch pielgrzymkowy. Obecnie buduje się tu Centrum Pielgrzymkowo-Turystyczne wraz z muzeum poświęconym papieżowi Polakowi.

Źródło: KAI