Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Kiedy obchodzimy?

2022-01-12 18:01
Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Kiedy obchodzimy?
Autor: episkopat.pl Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Kiedy obchodzimy?

Wkrótce w Polskim Kościele będziemy obchodzili Dzień Judaizmu. Uroczyste obchody odbędą się w Poznaniu. Właśnie odbyło się spotkanie zapowiadające jubileusz. Sprawdź szczegóły!

Odbyło się spotkanie zapowiadające jubileuszowy, 25. Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce. Ogólnopolskie obchody tego dnia odbędą się w tym roku w Poznaniu 17 stycznia.

W spotkaniu, które miało miejsce w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, oprócz bp. Rafała Markowskiego, wzięli udział Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich oraz prof. Jan Grosfeld, członek Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP. Konferencję poprowadził red. Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Czytaj także: Meksyk: Kardynał i dwóch biskupów zakażonych koronawirusem

Bp Markowski podkreślił, że srebrny jubileusz obchodów Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce skłania do refleksji nad tym, jakimi motywami kierowała się Konferencja Episkopatu Polski, wprowadzając 25 lat temu ten dzień oraz co w tym czasie udało się osiągnąć, jeśli chodzi o dialog katolików i żydów. Mówiąc o motywacji, wskazał na związki historyczne i duchowe chrześcijan i wyznawców judaizmu. „To cała historia zbawienia” – powiedział. Podkreślił też wagę powrotu do korzeni. „Powracanie do źródeł jest konieczne, jeśli chcemy zachować świeżość wiary” – mówił.

Zauważył też, że obchody Dnia Judaizmu jak i Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan i Dnia Islamu wpisują się w trwający synod, do którego papież Franciszek zaprasza wszystkich, nie tylko katolików. Podkreślił, że centralne obchody Dnia Judaizmu odbywają się co roku w innej diecezji, co niesie za sobą dodatkową wartość. „Dialog to jest proces, który trwa” – powiedział, podsumowując 25 lat obchodów.

25. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce będzie obchodzony 17 stycznia pod hasłem „Moje myśli nie są myślami waszymi” (Iz 55, 8). Centralne obchody odbędą się w Poznaniu, gdzie zaplanowano również bogaty program wydarzeń towarzyszących rozłożonych na dłuższy czas. Główne punkty obchodów będą koncentrować się wokół wspólnych modlitw, nabożeństw biblijnych oraz spotkań podsumowujących 25 lat historii Dnia Judaizmu.

Czytaj także: Bp Suchodolski o spadku religijności wśród młodych: musimy zrobić duży rachunek sumienia

Obchody Dnia Judaizmu organizuje Komitet Episkopatu Polski do spraw Dialogu z Judaizmem. Co roku przygotowuje je inna polska diecezja. Ustanowiony przez Episkopat Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa.

Episkopat.pl