Dziś, 29 kwietnia Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego

2024-04-29 9:26
Dzień Męczeństwa Duchowieństwa
Autor: BP KEP

29 kwietnia, przypada Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej. Ogólnopolskie obchody, jak co roku odbywają się w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Kaliskie obchody Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego to kontynuacja dziękczynnych pielgrzymek księży – więźniów obozu koncentracyjnego w Dachau, którzy 29 kwietnia 1945 roku zostali cudownie wyzwoleni za przyczyną św. Józefa Kaliskiego.

Głównym punktem będzie Msza św. o godz. 12:00 pod przewodnictwem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla. Wcześniej, o godz. 10.00, zostanie otwarta wystawa poświęcona Męczeństwu Duchowieństwa Polskiego w latach II wojny światowej. Potem zaplanowano konferencję. Uroczystości rozpoczęły się już wieczorem- w wigilię cudownego ocalenia księży-więźniów KL Dachau koncelebrowano Eucharystię w  Kaplicy Męczeństwa i Wdzięczności w podziemiach Bazyliki.

Obóz był miejscem, do którego od końca 1940 roku kierowano duchownych aresztowanych przez władze hitlerowskie w różnych krajach podbitych przez III Rzeszę. Z Polski przebywało w nim łącznie 1.773 księży, zakonników i kleryków. Spośród nich, tylko 818 doczekało chwili oswobodzenia.

22 kwietnia 1945 roku uroczystym ślubowaniem oddali siebie i pozostałych współwięźniów w opiekę Świętemu Józefowi Kaliskiemu i tydzień później – 29 kwietnia – zostali ocaleni z obozowej niewoli przez amerykanów.

Stało się to niespodziewanie, na dwie godziny przed likwidacją obozu i na kilkanaście godzin przed planowanym atakiem na KL Dachau. Fakt wcześniejszego wyzwolenia obozu uznany został przez więźniów za szczególną łaskę otrzymaną od Boga za przyczyną Świętego Józefa.

Po wojnie i powrocie do kraju polscy księża i zakonnicy wypełniali swoje obozowe ślubowanie i corocznie pielgrzymowali do Kalisza z dziękczynieniem. W 1970 roku, w 25. rocznicę wyzwolenia obozu, ufundowali w podziemiach kaliskiego Sanktuarium Patrona Kościoła Powszechnego, Kaplicę Wdzięczności i Męczeństwa. Utworzyli też Muzeum i Archiwum, w których zgromadzon dokumenty i przedmioty z lat ich obozowej gehenny.

Od 2005 roku – na mocy decyzji episkopatu– w miejsce pielgrzymek byłych więźniów KL Dachau w Kaliszu odbywają się ogólnopolskie obchody Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

Źródło: www.diecezja.kalisz.pl/ BP KEP