Dziś wspominamy św. Walentego, biskupa zakochanych

Walentynki, święto zakochanych obchodzone 14 lutego, pochodzi od św. Walentego, którego już w 1496 r. ogłosił patronem zakochanych papież Aleksander VI. Wiele miast w Europie przyznaje się do posiadania relikwii świętego, w tym Lublin, Kraków i Chełmno. Wszędzie tam, 14 lutego organizowane są obchody ku czci patrona zakochanych. Te największe w Polsce odbywają się corocznie od 2002 roku w Chełmnie w kujawsko-pomorskiem pod nazwą „Walentynki Chełmińskie”.
Od wielu wieków św. Walenty jest czczony w Lubczy w diecezji tarnowskiej. To drugorzędny patron parafii, która 14 lutego przeżywa odpust. Do św. Walentego przybywają młodzi ludzie a także rodziny. Parafianie i goście bardzo często proszą św. Walentego o szczęśliwe życie małżeńskie i rodzinne oparte na głębokiej miłości Boga i człowieka. - Często także do św. Walentego przybywają ludzie młodzi, którzy proszą Boga przez Jego wstawiennictwo o piękny kształt swojej miłości narzeczeńskiej a później małżeńskiej. Tu także płyną modlitwy o dobrą żonę i męża, bo św. Walenty to potężny orędownik również i w tych sprawach przed Panem Bogiem - mówi proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubczy ks. Marek Kuzak i dodaje, że uczy prawdziwej oraz głębokiej miłości Boga i człowieka.
- W ołtarzu bocznym znajduje się obraz przedstawiający św. Walentego, który wstawia się do Boga za ociemniałą dziewczyną. Parafianie i goście, którzy przybywają do Lubczy oddają cześć św. Walentemu – kapłanowi i męczennikowi, proszą go o wstawiennictwo w różnych potrzebach, przede wszystkim o głęboką wiarę, zdrowie, opiekę w różnych sytuacjach życiowych, szczęśliwy przebieg operacji, o przemianę w życiu a także o siłę do przezwyciężania zniewoleń.
W piątek 14 lutego parafia w Lubczy przeżywa odpust ku czci św. Walentego. Po każdej Mszy św. będzie można uczcić relikwie świętego w parafii.
Natomiast w niedzielę o godz. 17.00 odbędzie się koncert ku czci Św. Walentego. W programie utwory muzyki sakralnej i klasycznej. Wystąpią Paweł Stanosz dyrektor Szkoły Muzycznej w Radomyślu Wielkim i Marek Ruda - muzyk instrumentalista z Dębicy.
Święty Walenty zginął 14 lutego 273 roku. Oddał życie za wiarę w czasach prześladowań chrześcijan.
Walentynki obchodzone 14 lutego, pochodzą od św. Walentego, który już w 1496 r. został ogłoszony patronem zakochanych przez papieża Aleksandra VI.
Źródło: ekai