Franciszek: w chwilach trudnych powierzmy siebie Jezusowi

2024-06-23 13:49
Papież Franciszek w szpitalu. Miał poważne problemy z głosem podczas audiencji
Autor: EPA/ANGELO CARCONI

Do powierzenia siebie Jezusowi, gdy przeżywamy trudności zachęcił papież w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”. Jak przekonywał Franciszek, Jezus „nie oszczędza nam przeciwności, ale – nie opuszczając nas nigdy – pomaga stawić im czoła.

Ojciec Święty nawiązał do czytanego dzisiaj fragmentu Ewangelii (Mk 4,35-41), ukazującego Pana Jezusa uciszającego burzę na Jeziorze Tyberiadzkim. Wyjaśnił, że postawa Jezusa, który śpi zachęca uczniów do większej wiary i odwagi, by potrafili stawić czoła wielu innym wyzwaniom i nieść Ewangelię wszystkim narodom. Podobnie czyni z nami, a my uczymy się przezwyciężać niepewności i wahania, „aby powiedzieć wszystkim, że Królestwo Niebieskie jest obecne, jest tutaj i że z Jezusem u boku razem możemy sprawić, by wzrastało ponad każdą barierą”.

Franciszek zachęcił wiernych do zastanowienia się, czy w chwilach trudności uciekamy się do Pana Jezusa, by znaleźć ukojenie i pokój w modlitwie, ciszy, słuchaniu Słowa, adoracji i braterskim dzieleniu się wiarą.

Na zakończenie rozważania Papież zachęcił do stawiania sobie pytań: „Czy w chwilach próby pamiętam o tych wszystkich sytuacjach w moim życiu, kiedy doświadczyłem obecności i pomocy Pana? Kiedy nadciąga jakaś burza, czy pozwalam przytłoczyć się niepokojom, czy też lgnę do Niego, aby znaleźć ukojenie i pokój, w modlitwie, ciszy, słuchaniu Słowa, adoracji i braterskim dzieleniu się wiarą?”

„Niech Dziewica Maryja, która tak wiele razy w swoim życiu powierzała się Bogu, obdarzy nas w trudnych chwilach pokojem ducha płynącym z oddania się Jemu”-  zachęcił papież przed odmówieniem modlitwy Anioł Pański i udzieleniem apostolskiego błogosławieństwa.

Na zakończenie Franciszek pozdrowił uczestników narodowego marszu dla życia, który miał miejsce wczoraj we Włoszech pod hasłem „Wybieramy życie”. Nawiązując do sytuacji w Izraelu i Palestynie oraz Ukrainie oraz w innych częściach świata apelował o negocjacje pokojowe.

Źródło: Vaticannews, Ekai