Gala Nagrody Papieża Franciszka w Łodzi

2021-10-13 10:40
Nagroda Papieża Franciszka
Autor: archidiecezja łódzka

Blisko 100 uczniów podstawówek i szkół ponadpodstawowych odebrało z rąk metropolity łódzkiego Nagrodę Papieża Franciszka. Ustanowił ją abp Grzegorz Ryś dla uczniów zajmujących się działalnością charytatywną, ekumeniczną lub ewangelizacyjną.

We wspomnienie św. Franciszka z Asyżu - 4 października 2019 r. - arcybiskup Grzegorz Ryś ustanowił Nagrodę Papieża Franciszka, która przyznawana jest uczniom podejmującym działania na jednym z trzech obszarów życia kościelnego, tak ważnych dla Ojca Świętego Franciszka.

Chodzi tutaj o trzy wymiary życia: działalność charytatywną, ekumenizm oraz ewangelizację. Każdy młody człowiek, który ubiega się o tę nagrodę, powinien już na początku roku szkolnego zadecydować, w którym z tych trzech obszarów chciałby działać. Należy podkreślić, że nie chodzi tutaj o działania jednorazowe, ale o takie, które potrwają kilka miesięcy. Po zakończeniu projektów pretendujący do nagrody, powinien zaprezentować efekty swojej działalności – podkreśla pomysłodawca abp Grzegorz Ryś.

Gala rozdania tegorocznych nagród odbyła się w dawnym łódzkim kompleksie pofabrycznym „Monopolis”. Za działalność charytatywną wyróżnienia dostało 136 uczniów. Za działalność ewangelizacyjną przyznano nagrody 31 uczniom, a za działalność ekumeniczną – jednemu.

Przed każdą z kategorii, w krótkiej prezentacji, przedstawiano projekty młodych ludzi, które zostały zakwalifikowane do Nagrody Papieża Franciszka. Następnie prowadzący galę wyczytywali nagrodzonych, którym wręczono medal. Brązowy krążek ma na awersie krzyż wpisany w serce z napisem ”Spojrzał z miłosierdziem i wybrał”, a na rewersie dłoń Papieża Franciszka z herbem jezuitów oraz napisem „Papież Franciszek”.

- Bardzo chcę wam pogratulować, że porwaliście się na tę nagrodę i chcę was zapraszać do kontynuacji. To, co zrobiliście od tej pory, jest ważne, ale nagroda jest tak pomyślana, by po nagrodzie brązowej zdobywać jeszcze srebrną i złotą, a na końcu szkoły średniej zdobyć najważniejszą nagrodę – pierścień rybaka! - mówił arcybiskup Ryś.

Galę uświetnił występ zespołu muzycznego Fragua.

Źródło: archidiecezja łódzka