Krakowska szkoła z relikwiami swojego patrona

2021-10-12 11:38
Szkoła
Autor: pixabay.com

Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie doczekał się relikwii swojego patrona. Zostaną one uroczyście wprowadzone do placówki 13 października, przed 50. rocznicą beatyfikacji duchownego.

Dokładnie 17 października 1971 r. papież Paweł VI ogłosił błogosławionym o. Maksymiliana Marię Kolbego (duchowny został kanonizowany jako męczennik w 1982 r.). Na kilka dni przed 50. rocznicą tego wydarzenia, 13 października o 11:00, odbędzie się uroczystość wprowadzenia relikwii duchownego do Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Krakowie. Placówka od czterech lat nosi imię świętego.

Dzięki dużemu zaangażowaniu i pomocy o. Rafała Antoszczuka relikwie św. Maksymiliana przywieźliśmy z Niepokalanowa. Zorganizowaliśmy pielgrzymkę szkolną i podczas mszy św. zostały nam one przekazane. Już dwa lata temu planowaliśmy ich uroczyste wprowadzenie, ale pandemia wszystko pokrzyżowała – mówi o kulisach Marcin Bauerek, nauczyciel religii i informatyki.

Jak dodał, na uroczystości będzie obecny franciszkanin o. Arkadiusz Bąk z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach i o. Wojciech Kałafut - pijar, proboszcz parafii, na terenie której znajduje się szkoła.

Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Krakowie działa już od ponad pół wieku. W 2017 roku zyskał patrona w postaci św. Maksymiliana Marii Kolbego. W skład zespołu wchodzą: Technikum Przemysłu Spożywczego, Branżowa Szkoła I Stopnia i VIII Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych. Zespół prowadzi klasy integracyjne dla uczniów z niepełnosprawnościami.

Źródło: KAI