Gdańsk: adopcja ukraińskich rodzin- nowa forma wsparcia uchodźców

2022-04-01 15:32
Ukraińscy uchodźcy w Polsce
Autor: Beata Olejarka/SUPER EXPRESS Ukraińscy uchodźcy w Polsce

Nie tylko transporty humanitarne, ale również oryginalne działania pomocowe dla Ukraińców. Gdańska Caritas wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i problemom, z którymi borykają się ofiary wojny.

Adopcja rodziny ukraińskiej to pilotażowy program, którego celem jest otoczenie opieką uciekających przed wojną. Chodzi o to, by takie osoby, możliwie jak najszybciej, bez stresu oraz komplikacji odnalazły się w nowej rzeczywistości - mówi ks. Andrzej Wiecki, wicedyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Ten proces asymilacji do nowych warunków jest możliwy dzięki współpracy organizacji z grupą Anioła Brzemiennej, która na co dzień pomaga w Domu Samotnej Matki w Gdańsku - Matemblewie.

Kluczową rolę odgrywają tu wolontariusze. - Przez miesiąc będą przewodnikami, którzy daną rodzinę wprowadzą w systemy pomocowe dla uchodźców realizowane przez Caritas, a także inne instytucje miejskie. Chodzi o przekazanie informacji typu: gdzie i w jaki sposób uzyskać numer PESEL, albo dokąd zgłosić się po darmową żywność czy ubrania. - Nasze doświadczenia pokazują, że to potrzebne. Ukraińcy czują się bardzo zagubieni w polskich realiach - podkreślił ks. Wiecki. Wolontariusze przejdą darmowe szkolenie. A może nim zostać każda osoba, która skończyła 18 lat. Nie jest wymagana znajomość języka rosyjskiego czy ukraińskiego. Tak naprawdę wystarczy opanować działanie translatorów mowy dostępnych wśród aplikacji w smartfonach – wyjaśnia duchowny.

Kolejna inicjatywa to grupa wsparcia dla uchodźców prowadzona przez Innę Filkivską, psychologa i psychoterapeutę. To pierwsze swego rodzaju forum, na którym uczestnicy mogą podzielić się swoimi wojennymi doświadczeniami. I platforma wymiany najbardziej potrzebnych informacji i miejsce, w którym można przekazać swoje oczekiwania. - Każdy proponuje nam jedzenie, a my teraz potrzebujemy informacji, jak stać się niezależnym, podjąć pracę, znaleźć mieszkanie – stwierdził jeden z uczestników grupy. Wielu zapowiada, że gdy tylko skończy się wojna, wrócą do Ukrainy, do domu. Chcą pracować, by odbudować swój kraj.

Malwina Kęsicka, kierownik projektów z Centrum Informacyjno-Doradczego dla Cudzoziemców Caritas Archidiecezji Gdańskiej powiedziała, że pierwsza grupa wsparcia to dopiero początek. - Należy pamiętać, że celem działania grupy nie jest psychoterapia. To raczej podbudowanie psychiczne i emocjonalne - zawiązanie wspólnoty, dzięki której jej uczestnicy nie będą czuli się osamotnieni w nowym środowisku - podkreśliła.

Spotkania będą miały charakter cykliczny, a czas trwania cyklu dla każdej z grup będzie inny, uzależniony od indywidualnych potrzeb uczestników. Spotkania są bezpłatne, a osoby biorące w nich udział dowiedzą się m.in., jak ustabilizować swój stan emocjonalny, uzyskać wsparcie w procesie adaptacji do życia w Polsce, stworzyć jasny plan działań w nowych warunkach.

Chętni mogą się zgłaszać e-mailowo. Mogą to być zgłoszenia wysłane w języku ukraińskim i rosyjskim. Można je wysyłać na e-mail: cudzoziemcy@caritas.gda.pl, a pytania dotyczące udziału można kierować pod nr tel.: 533 327 342. Centrum Informacyjno-Doradcze dla Cudzoziemców Caritas Archidiecezji Gdańskiej działa od poniedziałku do piątku w godz. 8-16.

Źródło:ekai