Gietrzwałd: spotkanie rzeczników diecezjalnych

2024-04-24 15:55
Gietrzwałd
Autor: BP KEP

W dniach 22-24 kwietnia w Gietrzwałdzie, w archidiecezji warmińskiej, spotkali się rzecznicy diecezjalni. Głównym tematem była dyskusja nad tworzeniem informacji o Kościele dla mediów oraz sposobem reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce.

Sesje robocze dotyczyły przede wszystkim sposobu reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce jeśli chodzi o komunikację medialną. Rzecznicy mieli również okazję zapoznać się szerzej z przepisami prawa prasowego dzięki ekspertom z tej dziedziny. Obrady odbywały się w Domu Rekolekcyjnym „Domus Mariae” w Gietrzwałdzie, przy Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

Między sesjami roboczymi rzecznicy odwiedzili miejsca pielgrzymkowe w archidiecezji warmińskiej. M.in. nawiedzili bazylikę konkatedralną pw. św. Jakuba Apostoła w Olsztynie, gdzie koncelebrowali Mszę św., której przewodniczył abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. Eucharystia sprawowana była w uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski i archidiecezji warmińskiej. Abp Górzyński podkreślił w homilii, że „św. Wojciech swoją męczeńską śmiercią dał fundament naszej chrześcijańskiej wiary. Podkreślają to także historycy, bo w Gnieźnie wydarzyło się coś, co ma bardzo konkretny wymiar administracyjny – pierwsza metropolia, archidiecezja założona w Gnieźnie. A to miało wpływ także na to, że książę Chrobry został królem i powstało Państwo Polskie”.

Rzecznicy zwiedzili Muzeum Archidiecezji Warmińskiej im. bp Jana Obłąka oraz Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie, którego najsłynniejszym mieszkańcem był Mikołaj Kopernik, a także poznali historię objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie.

Na temat aktualnych spraw Kościoła w Polsce dyskutowano na specjalnej sesji z metropolitą warmińskim, który przyznał, że „instytucja rzecznika jest ważna w życiu Kościoła katolickiego, by inni nie tworzyli za nas narracji”. Dodał, że włączenie środków społecznego przekazu do duszpasterstwa jest istotne, bo również media są narzędziem posługi i ewangelizacji.

Ostatniego dnia rzecznicy sprawowali Eucharystię w Sanktuarium, które wiąże się z jedynymi w Polsce uznanymi przez Kościół objawieniami Matki Najświętszej. Doszło do nich w dniach od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Maryja ukazywała się dziewczynkom: Barbarze Samulowskiej i Justynie Szafryńskiej. Pierwsza z nich jest kandydatką na ołtarze. Etap diecezjalny jej procesu beatyfikacyjnego został zakończony przez archidiecezję warmińską 15 kwietnia.

Źródło: BP KEP