Papież na "Anioł Pański": nie dla wojny, tak dla dialogu

2024-05-05 14:22
Papież Franciszek w szpitalu. Miał poważne problemy z głosem podczas audiencji
Autor: EPA/ANGELO CARCONI

- Prosimy o dalszą modlitwę za udręczoną Ukrainę. Tak wiele cierpienia, a także za Palestynę i Izrael, aby zapanował pokój. Aby dialog między nimi został wzmocniony i przyniósł dobre owoce – powiedział Franciszek podczas modlitwy Regina Coeli w Watykanie.

Zwracając się do tysięcy wiernych przybyłych na plac Świętego Piotra na południową modlitwę papież wezwał do modlitwy za Ukrainę, Izrael i Palestynę. - Niech zapanuje pokój, niech dialog między nimi umocni się i niech przyniesie dobre owoce. Nie dla wojny, tak dla dialogu - oświadczył Franciszek.

Ojciec Święty złożył też życzenia wiernym Kościołów prawosławnych i niektórych katolickich Kościołów wschodnich, którzy dziś, zgodnie z kalendarzem juliańskim, obchodzą Wielkanoc. Pozdrowił pielgrzymów z różnych kontynentów oraz stowarzyszenie Meter zaangażowane w zwalczanie wszelkich form wykorzystywania dzieci. - Dziękuję za zaangażowanie i odważne kontynuowanie ważnej pracy - powiedział Papież.

Zapewnił również o swojej modlitwie za ludność brazylijskiego stanu Rio Grande do Sul, która ucierpiała w wyniku powodzi. - Pan pragnie zmarłych z silnymi członkami rodzin i tych, którzy musieli opuścić swoje domy - dodał Franciszek.

W rozważaniu przed modlitwą Ojciec Święty odpowiadał na pytanie, co oznaczają słowa z czytanej dziś w kościołach Ewangelii „Już was nie nazywam sługami, ale przyjaciółmi” (por. J 15, 15).

W Biblii słudzy Boga to osoby którym On powierza ważne misje – zaznaczył Franciszek. Takimi osobami byli m.in.: Mojżesz, król Dawid, prorok Eliasz aż po Matkę Bożą. Jednak – jak wskazuje Papież - to wszystko, według Jezusa, nie wystarcza, żeby wyrazić to, kim dla Niego jesteśmy. Potrzeba czegoś więcej, czegoś znaczniejszego, potrzebna jest przyjaźń- przekonywał Ojciec Święty.

Na koniec papież pozdrowił 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej, którzy w poniedziałek złożą przysięgę. Poprosił też wiernych o brawa dla Gwardii.

Źródło: Vaticannews, info.wiara.pl