Grób Pański u Pijarów już gotowy

2023-04-06 21:27
Grób Pański u Pijarów
Autor: Ula Bienia Grób Pański u Pijarów

"Muzeum straconych wartości" to motyw tegorocznej aranżacji grobu pańskiego w krypcie kościoła Pijarów w Krakowie. Autorem i wykonawcą ekspozycji jest ojciec Piotr Wiśniowski. Krypta zostanie otwarta dla wiernych w Wielki Piątek po południu, po drodze krzyżowej.

Podziwiać grobowiec i modlić się przy nim będzie można do wtorku, możliwe, że termin ten zostanie przedłużony. Wystrój grobu pańskiego w kościele Pijarów każdego roku nawiązuje do bieżących wydarzeń. Rok temu motywem była wojna w Ukrainie.

"Muzeum straconych wartości" to motyw przewodni tegorocznej aranżacji. Hasło nawiązuje do codzienności, w której ma się poczucie zatracenia sensu, gubienia tego co piękne" - mówi pijar ojciec Piotr Wiśniowski.

- Miłość z założoną maską jako symbol tego, że chcemy kochać ale jest w tym wszystkim lęk przed odsłonięciem się, przed byciem prawdziwym. Mamy też sprawiedliwość z przepaską na jednym oku, to sprawiedliwość wybiórcza w zależności od okoliczności i sytuacji jeśli nam się to opłaca to jesteśmy sprawiedliwi. Dalej mamy szczerość, która jest od nas odwrócona plecami, bo cenimy szczerość ale chyba tylko innych względem nas a często sami jesteśmy szczersi za czyimiś plecami - tłumaczy O. Wiśniowski.

W oddali można też dostrzec dwie głowy ustawione do siebie tyłem - to "bliskość". - Niby jesteśmy blisko, ale każdy patrzy w swoją stronę - komentuje autor. "Prawda" ma zasłonięte usta i nie może mówić, a "bezinteresowność" to głowa z koroną, co ma oznaczać, że niby chcemy bezinteresownie pomagać, ale jednocześnie oczekujemy za to pochwał. Jest też prawda z zakneblowanymi ustami, która nie może mówić, niżej, bardzo na czasie figuruje za to przewrócona głowa- symbol autorytetu.

- Potrzebujemy mieć w naszej codzienności autorytety, jakieś punkty stałego odniesienia, ale z drugiej strony ci, którzy mogliby nimi być to obalamy, tracą nasze zaufanie albo wynosimy też na piedestał osoby, które wcale nie zasługują na to, żeby być autorytetem - wyjaśnia O.Wiśniowski.

Autor umieścił w Grobie Pańskim także przedmioty codziennego użytku, które symbolizują różne sfery naszego życia. Jest tam i niedzielny stół z białą zastawą, białe biurko - miejsce pracy czy nauki, a nawet szpilki, wianek komunijny czy koszyczek wielkanocny. Aranżacja została przygotowana w białych barwach, tylko żywe kwiaty mają odcienie czerwieni i różu - odchodzą one od Najświętszego Sakramentu i symbolizują żyły Chrystusa. Jego krew ma przywrócić wiarę w wartości. Ojciec Wiśniowski, pracując nad aranżacją, inspirował się wierszem Tadeusza Różewicza "Ocalony". W utworze tym jest fragment: "Szukam nauczyciela i mistrza/ niech przywróci mi wzrok słuch i mowę/ niech jeszcze raz nazwie rzeczy i pojęcia/ niech oddzieli światło od ciemności".

W centralnej części krypty są monumentalne, dwubiegowe schody nawiązujące do "Scala Sancta" (zwanych też "Scala Pilati") - schodów, po których Chrystus w Jerozolimie szedł przed sąd Piłata.

Pod schodami była wyłożona sztukateriami grota, w której w okresie Wielkanocy urządzano grób pański - ta tradycja przetrwała do tej pory. Pijarzy przez lata urządzali grób pański, nawiązując do aktualnych wydarzeń. W latach 70. i 80. jego aranżacje były manifestacją niezależności, buntu i oporu. Kiedy czasy walki z komunistyczną władzą przeszły do historii, u pijarów nadal ustawiały się długie kolejki nawiedzających kryptę. W wolnej Polsce swoje przedstawienia męki pańskiej prezentują artyści lub ojcowie pijarzy

Grób Pański w krypcie przy ul. Pijarskiej 2 będzie można odwiedzać w Wielki Piątek od około godz. 17 (po liturgii wielkopiątkowej, która rozpoczyna się o godz. 15) do godz. 23, w Wielką Sobotę w godz. 7-18, a następnie także w przyszłym tygodniu aż do piątku w godz. 10.30-12 i 15.30-17.

Źrodło: PAP