Historyczna nominacja. Kobieta na czele Gubernatoratu Państwa Watykańskiego

2025-02-15 23:10
Siostra Raffaella Petrini
Autor: Istituto Camillianum / YouTube, Archiwum prywatne

Papież mianował siostrę Raffaellę Petrini, dotychczasową Sekretarz Generalnego Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, Przewodniczącą Papieskiej Komisji dla Państwa Watykańskiego i Przewodniczącą Gubernatoratu Państwa Watykańskiego – poinformowała Stolica Apostolska.

Siostra Raffaella Petrini urodziła się w Rzymie 15 stycznia 1969 r. Studiowała nauki polityczne ze specjalizacją w pracy przemysłowej na Międzynarodowym Wolnym Uniwersytecie Studiów Społecznych im. Guido Carliego (LUISS Guido Carli). Uzyskała doktorat nauk społecznych na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu, także tytuł magistra w dziedzinie zachowań organizacyjnych na University of Hartford's Barney School of Business.

W 2005 r. rozpoczęła pracę w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, później został szefem biura prefekta.

W 2007 r. złożyła uroczystą profesję zakonną w Zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek od Eucharystii (FSE).

W latach 2015-2019 wykładała naukę społeczną Kościoła i socjologię zdrowia w Międzynarodowym Instytucie Teologii Pastoralnej Zdrowia „Camillianum ” w Rzymie. W 2019 r. została profesorem zwyczajnym ekonomii dobrobytu i socjologii procesów gospodarczych na Wydziale Nauk Społecznych Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu w Rzymie.

W 2017 r. została członkiem rady generalnej swojej wspólnoty zakonnej.

4 listopada 2021 r. papież Franciszek mianował ją sekretarzem generalnym Gubernatoratu Państwa Watykańskiego. Była pierwszą kobietą na tym stanowisku.

13 lipca 2022 r. dostała nominację na członka Dykasterii ds. Biskupów, a 28 października 2022 r. na członka Administracji Dziedzictwa Stolicy Apostolskiej.

19 stycznia 2025 r . papież Franciszek ogłosił w programie Che tempo che fa jej nominację na przewodniczącą Gubernatoratu Państwa Watykańskiego.

Gubernatorat Państwa Watykańskiego sprawuje władzę i funkcje mu właściwe, przypisane w celu zagwarantowania Stolicy Apostolskiej absolutnej i widzialnej niezależności, również na polu międzynarodowym, w wykonywaniu powszechnej i duszpasterskiej misji Ojca Świętego. Gubernatorat składa się ze wszystkich organów rządowych i organów, które przyczyniają się do wykonywania władzy wykonawczej Państwa Watykańskiego oraz w dziedzinach wymienionych w artykułach 15 i 16 Traktatu Laterańskiego, w ramach ich szczególnego statusu prawnego. Gubernatorat prowadzi również inne działania, które są wymagane w służbie Stolicy Apostolskiej.

Organizacja i funkcje Gubernatoratu są regulowane przez ustawę o rządzie i rozporządzenia przyjęte przez Papieską Komisję lub jej przewodniczącego.Gubernatorat, z własną strukturą administracyjną, zapewnia, jako własne i wyłączne zadanie, które wykonuje w obszarach:        a) bezpieczeństwa, porządku publicznego i ochrony ludności;

        b) ochrony zdrowia, higieny publicznej, środowiska i ekologii;

        (c) działalności gospodarczej, usług pocztowych, filatelistycznych i celnych;

        (d) wszelkiej infrastruktury łączności i sieci, działalności budowlanej, instalacji technicznych, hydraulicznych, elektrycznych oraz ich nadzór i konserwacja;

e) konserwacji, waloryzacji i korzystania z kompleksu artystycznego Muzeów Watykańskich, a także nadzoru nad całym dziedzictwem artystycznym, historycznym, archeologicznym i etnograficznymf) wszelkich innych funkcji przewidzianych przez prawo lub inne przepisy.Przewodniczący

Przewodniczący Papieskiej Komisji dla Państwa Watykańskiego sprawuje władzę wykonawczą i przyjmuje tytuł Przewodniczącego Gubernatoratu. W wykonywaniu swoich uprawnień Przewodniczący jest wspomagany przez Sekretarza Generalnego i Wicesekretarza Generalnego, którym może przekazać wykonywanie niektórych funkcji.Prezydent zapewnia zarządzanie Państwem, zgodnie z art. 5 Ustawy Zasadniczej Państwa Watykańskiego; wydaje dyrektywy niezbędne do jego ogólnej organizacji i określa wytyczne administracji. W wykonywaniu swoich uprawnień może korzystać z pomocy Sekretarza Generalnego, Zastępcy Sekretarza Generalnego oraz, z głosem doradczym, Radnego Generalnego Państwa, innych Radnych Państwa, Dyrektorów i Szefów Organów.Przewodniczący Komisji Papieskiej jest Przewodniczącym Gubernatoratu i sprawuje funkcję wykonawczą zgodnie z ustawami i innymi przepisami wykonawczymi.Przewodniczący korzysta z pomocy Gubernatoratu, którego władze i organy przyczyniają się do wykonywania funkcji wykonawczej państwaSprawy o doniosłym znaczeniu są przedkładane przez Przewodniczącego, w zależności od ich wagi, Papieżowi lub do rozpatrzenia przez Komisję Papieską do spraw Państwa Watykańskiego.Państwo Watykańskie jest monarchią absolutną. Suwerenem państwa jest Ojciec Święty, który ma pełnię władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej.

Funkcja ustawodawcza, z wyjątkiem przypadków, które Papież zamierza zarezerwować dla siebie, jest sprawowana przez Papieską Komisję Państwa Watykańskiego, która składa się z kardynałów, w tym przewodniczącego, oraz innych członków mianowanych przez Papieża na pięcioletnią kadencję.

Funkcja wykonawcza jest sprawowana przez Przewodniczącego Papieskiej Komisji, który jest Przewodniczącym Gubernatoratu i jest wspomagany przez Sekretarza Generalnego i Zastępcę Sekretarza Generalnego.

Funkcja sądownicza jest sprawowana w imieniu Papieża przez organy ustanowione zgodnie z systemem sądownictwa oraz przez inne organy, którym prawo przyznaje kompetencje w określonych sprawach.

Źródło: ekai