Hymny na beatyfikację kard. Wyszyńskiego i m. Czackiej

2021-08-31 14:07
Kardynał Wyszyński
Autor: beatyfikacja.info

W niedzielę 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie się uroczyste wyniesienie na ołtarze Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Specjalnie na tę okazję dla każdego z nich powstał oddzielny hymn. Dzięki temu wierni będą mogli wspólnym śpiewem jeszcze głębiej przeżyć tę uroczystość.

“Na trudne czasy – Prymasa Tysiąclecia – ojca i pasterza Opatrzność nam dała” – to słowa hymnu beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Pieśń pt. “Soli Deo” skomponowali bp Józef Zawitkowski i ks. prałat Wiesław Kądziela jeszcze w październiku 2019 roku, czyli w czasie, gdy Stolica Apostolska ogłosiła datę beatyfikacji. Miało do niej gość w czerwcu 2020 roku, ale została przełożona ze względu na pandemię.

Pieśń składa się z cytatów samego kardynała, jak i cytatów o nim – m. in. św. Jana Pawła II. Tytuł i refren przywołują zawołanie biskupie Prymasa Tysiąclecia: Soli Deo – Jedynemu Bogu. Hymn usłyszymy tuż po tym, jak legat papieski kard. Marcello Semeraro ogłosi papieski dekret beatyfikacyjny. Odbędzie się to podczas mszy św. w niedzielę 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Z kolei “Błogosławiona Matko Niewidomych” – to tytuł hymnu beatyfikacyjnego Róży Czackiej. W refrenie hymnu słyszymy “bądź światłem na naszych drogach, nasza Matko, módl się za nami”. – To ciągłe wołanie do matki, aby już jako błogosławiona była naszym przewodnikiem – mówi s. Damiana Laske FSK, autorka tekstu.

Pieśń pokazującą matkę Czacką jako założycielkę zgromadzenia oraz dzieła Lasek, wykonały siostry, jedna osoba świecka i niewidoma. „Dlatego to dzieło Triuno, czyli połączenie trzech nurtów na cześć Trójcy Przenajświętszej. Słyszymy to w ostatniej zwrotce hymnu On w Tajemnicy Trójcy Przenajświętszej wiedzie nas do jedności” – mówi s. Laske.