Jaka jest sytuacja kościołów w Ukrainie? Polska Rada Ekumeniczna zorganizowała konferencję

2022-05-11 16:36
Jaka jest sytuacja kościołów w Ukrainie? Polska Rada Ekumeniczna zorganizowała konferencję
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Jaka jest sytuacja kościołów w Ukrainie? Polska Rada Ekumeniczna zorganizowała konferencję

Wciąż trwa wojna w Ukrainie. To powoduje wiele wyzwań dla ukraińskiego kościoła. Jaka jest sytuacja kościołów w Ukrainie podczas wojny? Polska Rada Ekumeniczna zorganizowała konferencję. Sprawdź szczegóły.

- Jesteśmy małym Kościołem, ale dalej funkcjonujemy - mówi Biskup Niemieckiego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Ukrainy Pavlo Shvarts. Biskup opowiadał o obecnej sytuacji protestantów na Ukrainie podczas konferencji zorganizowanej przez Polską Rade Ekumeniczną.

Czytaj także: W Brazylii zakończono budowę największej na świecie figury Chrystusa

Jak stwierdził biskup Shvarts, najgorzej wygląda sytuacja protestantów na terenach okupowanych przez Rosję.

- Z naszej perspektywy, jako naszego kościoła, tak jaki innych protestantów, przebywać w okupacji rosyjskiej, to tak naprawdęoznacza wyrzec się możliwości legalnego bycia w kościele i czuć ciągłe zagrożenie - powiedział biskup.

Dodał, że protestanckie kościoły są wdzięczne za wszelką pomoc. Przypomniał też, że wojna może potrwać jeszcze długi czas.

- Nie potrzebujemy od razu całego wsparcia, bo pomoc, której potrzebuje Ukraina, to jest pomoc długotrwała. Tak się też okazuje, że wojna wciąż się nie skończyła, nikt nie wie kiedy się skończy - uzupełnił.

Według badań z ostatnich lat wyznania protestanckie deklaruje około milion Ukraińców.

Sedno Sprawy - Wojciech Skurkiewicz