Jasna Góra: Rusza 30. sesja formacyjna dla kapłanów

2022-01-26 18:23
Jasna Góra: Rusza 30. sesja formacyjna dla kapłanów
Autor: episkopat.pl Jasna Góra: Rusza 30. sesja formacyjna dla kapłanów

Na Jasnej Górze rusza 30. sesja formacyjna dla kapłanów. Wezmą w niej udział rekolekcjoniści, ojcowie duchowni seminariów i spowiednicy kapłańscy. Temat spotkania to: „Eucharystia jako tajemnica posłania i chrześcijańskiego świadectwa”.

Sesja Formacyjna organizowana jest przez Komisję ds. Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski i ma charakter rekolekcji kapłańskich. Konferencje rekolekcyjne głosi ks. Robert Skrzypczak, profesor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, autor kilkunastu książek, tłumacz, publicysta.

Czytaj także: Biskupi katoliccy w Ziemi Świętej: celem Kościoła jest odnowa

Centralnym tematem jest odkrywanie Eucharystii. – Eucharystia ścisłe wiąże się z Kościołem, a więc rodzą się pytania o wizerunek Kościoła, jego rozumienie, jak my jako kapłani czujemy się Kościołem, jak ludzie się w nim odnajdują, co się dzisiaj dzieje z człowiekiem, który poddaje się działaniu sakramentów, słowa Bożego, dlaczego wielu ludzi traci kontakt z Kościołem, dlaczego tak boleśnie wychodzi na jaw apostazja ta ukryta czy deklarowana – wymienia płaszczyzny refleksji ks. Skrzypczak.

Mowa jest także o „kapłańskich wyzwaniach, ranach, ciosach i ukrytych łaskach i nadziejach”.

Szukamy modelu – wyjaśnia dalej rekolekcjonista – dobrego kapłana, a więc tego, który jest dzisiaj najbardziej przekonywujący dla Chrystusa. Ks. Skrzypczak wskazuje na ważny dla niego także osobiście wzór kapłana – ks. Dolindo Ruotolo – człowieka „wiary i pokory, przywiązania do Chrystusa i pozwalania, żeby Chrystus posługiwał się kapłanem”.

Jak podkreśla ks. Skrzypczak takie spotkania formacyjne, jak te od 30. lat odbywające się na Jasnej Górze, są w życiu kapłańskim nieodzowne, pozwalają „odnowić w sobie postawę zasłuchanego w Boga młodego proroka Samuela”.

– Rekolekcje służą temu, by zmierzyć jakoś stan naszej obojętności albo nieprzenikalności na łaskę. To okazja, by zadać sobie pytanie: a ty jesteś zwrócony do Chrystusa czy może do rutyny, nawyku – tłumaczy rekolekcjonista.

Czytaj także: Mapy, komentarze, inspirujące teksty – jest nowa aplikacja Pisma Świętego

Abp Józef Górzyński z Komisji Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski podczas Mszy św. sprawowanej w Kaplicy Matki Bożej, nawiązując do obchodzonego dziś Święta Nawrócenia św. Pawła zauważył, że Kościół zbudowany jest na wielkich nawróceniach, są one ważne nie tylko dla jednostek, ale całej wspólnoty. – Nawrócenie to myślenie po Bożemu – wyjaśniał.

W sesji formacyjnej biorą w nich udział przede wszystkim diecezjalni i dekanalni ojcowie duchowni, rekolekcjoniści, księża głoszący konferencje dla kapłanów oraz spowiedników kapłanów i osób konsekrowanych.

Mirosława Szymusik

Program 30. Sesji Formacyjnej Kapłanów

Wtorek 25 stycznia 2022 r.

7.30. Liturgia Godzin – jutrznia z konferencją rekolekcyjną 8.15. Śniadanie 9.15. Liturgia Godzin /przedpołudniowa/ z konferencją rekolekcyjną 11.00. Eucharystia z homilią – Ks. Abp Józef Górzyński 12.15. Obiad 15.00. Wykłady 1. Ks. dr hab. Dominik Ostrowski: Ars celebrandi 2. Ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak: Obecność i działanie Jezusa w Eucharystii na podstawie Ewangelii św. Jana 16.15. Przerwa 16.45. Wprowadzenie prelegentów (jw.) do wspólnej refleksji i dyskusja 18.00. Kolacja 19.30. Liturgia Godzin /nieszpory/ z nauką rekolekcyjną 21.00. Apel Jasnogórski – Ks. Bp Paweł Socha

Środa 26 stycznia 2022 r.

7.30. Liturgia Godzin – jutrznia z konferencją rekolekcyjną 8.15. Śniadanie 9.15. Liturgia Godzin /przedpołudniowa/ z konferencją rekolekcyjną 11.00. Eucharystia z homilią – Ks. Bp Paweł Socha 12.15. Obiad 15.00. Wykład Ks. dr Krystian Piechaczek: Aktualny program duszpasterski: Eucharystia – od celebracji do misji i świadectwa 16.00. Przerwa 16.30. Wprowadzenie do wspólnej refleksji i dyskusja 18.00. Kolacja 19.00. Liturgia Pokutna. Adoracja NS. Czas na celebrację sakramentu pojednania i pokuty 21.00. Apel Jasnogórski – Ks. Wojciech Rzeszowski

Czwartek 27 stycznia 2022 r.

7.30. Liturgia Godzin – jutrznia z konferencją rekolekcyjną 8.15. Śniadanie 09.30 Eucharystia z homilią – Ks. Abp Wacław Depo

Sedno Sprawy - Tomasz Siemoniak