Jasna Góra uhonorowana Krzyżem Służby Niepodległości

2022-06-19 14:11
Jasna Góra uhonorowana Krzyżem Służby Niepodległości
Autor: Biuro Prasowe Jasnej Góry

Za odegranie wielkiej roli w służbie Ojczyźnie i Kościołowi Jasna Góra została uhonorowana Krzyżem Służby Niepodległości. To wyróżnienie przyznała Formacja Niepodległościowa zrzeszająca 37 organizacji patriotycznych i niepodległościowych, których członkami są opozycjoniści lat 70. i 80.

- To jest nasza Jasna Góra zwycięstwa. Jesteśmy ludźmi walki, poznaliśmy się w mrocznym okresie komunizmu, kiedy stanęliśmy przeciwko systemowi zła. Odznaczając dziś Sanktuarium chcemy wyrazić wdzięczność nie tylko za ostatnie lata, ale za wszystko, co Maryja nam wyprasza, co klasztor dla nas zrobił, przecież pomaga nam od siedmiu wieków - powiedział Tadeusz Dudkiewicz, przedstawiciel Formacji Niepodległościowej.

- Sanktuarium otrzymało odznaczenie, ponieważ odegrało wielką rolę w służbie na rzecz Ojczyzny i Kościoła - podkreślił kombatant. Zwrócił uwagę, że członkowie organizacji patriotycznych i niepodległościowych mają poczucie obowiązku wobec Ojczyzny i Kościoła, Jasnej Góry. - Mamy komu i za co dziękować. Tym odznaczeniem zapisujemy się na kartach historii. Dajemy też przykład młodemu pokoleniu. Nas nie będzie, ale wspomnienie o historii pozostanie - zauważył Tadeusz Dudkiewicz.

Krzyż Służby Niepodległości został przekazany podczas mszy św. w Kaplicy Matki Bożej, której przewodniczył ks. Ryszard Umański, kapelan częstochowskich środowisk niepodległościowych. - Stajemy przed Maryją, prosząc Ją o opiekę nad naszym narodem, byśmy nie zapomnieli i nie zmarnowali tego, co minione pokolenia naszych rodaków wypracowały i za jaką cenę niejeden raz jej broniły - mówił kaznodzieja.

Krzyż Służby Niepodległości w imieniu Jasnej Góry odebrał podprzeor o. Rafał Wilk, który podkreślił, że jest to wielkie wyróżnienie i wielki zaszczyt.

Źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry