Jasna Góra: wota więźniów z KL Auschwitz przypominają o tragedii holokaustu

2023-01-27 14:18
Wota
Autor: JasnaGoraNews

Na Jasnej Górze znajdują się wota, które przypominają nie tylko o bolesnej historii obozu Auschwitz-Birkenau, ale przede wszystkim o wielkim zawierzeniu Maryi. Wśród pamiątek jest mały kielich służący do odprawiania potajemnie Mszy św. przez kapłanów w Oświęcimiu i kawałek drutu kolczastego z ogrodzenia obozu.

27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tego dnia 1945 r. wyzwolono niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Wśród pamiątek na Jasnej Górze można znaleźć mały kielich służący do odprawiania potajemnie Mszy św. przez kapłanów w Oświęcimiu, a także kawałek drutu kolczastego z ogrodzenia obozu. Są małe medaliki wykonane przez więźniów oraz przesiąknięta krwią – obozowa ziemia.

Szczególnie wymowny jest różaniec zrobiony z obozowej racji chleba. Jak powiedziała Beata Nawrocka, jasnogórska przewodnik, genezę tego niezwykłego wotum opisał w liście przesłanym na Jasną Górę w 2003 r. Jerzy Junosza-Kowalewski. On i jego trzech bliskich przyjaciół w 1942 r. byli więźniami Auschwitz. To oni zrobili różaniec. Wykonali go z obozowych porcji chleba, śliny i soku z trawy. Jeden z więźniów planował ucieczkę z obozu. Pozostali poprosili go, by przekazał różaniec na Jasną Górę. Najprawdopodobniej tak właśnie się stało.

Różaniec z chleba wykonany przez więźniów z Oświęcimia znajduje się w Muzeum 600-lecia. Kiedy po wojnie, po wielu latach pan Kowalewski przyjechał do Sanktuarium, bardzo się wzruszył na jego widok. Bardzo wierzył we wstawiennictwo Maryi, w Jej obecność i wsparcie – opowiada o tej niesamowitej historii jasnogórska przewodnik.

Były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau jest dziś dla świata symbolem okrucieństw II wojny światowej. Wymordowano tam ponad milion osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów i innych narodowości. W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Źródło:ekai