Jasna Góra z ważnym odznaczeniem

2023-10-09 20:51
Odznaczenie dla Jasnej Góry
Autor: JasnaGoraNews/twitter.com

Powinniśmy wraz z podziękowaniem, prosić, by polska szkoła nie rezygnowała łatwo z wartości, w których kształceni i wychowywani byli nasi narodowi bohaterowie – powiedział o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry przewodniczył mszy św. na rozpoczęcie obchodów 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej.

Wśród wyróżnionych Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania znalazł się także klasztor jasnogórski.

W homilii przeor podkreślił, że „sama wiedza, pozbawiona szacunku dla zasad moralnych, na których zbudowana jest nasza cywilizacja, nie wystarczy do kształtowania dojrzałego i świadomego swoich praw i obowiązków społeczeństwa”. Po mszy św. nastąpił przemarsz do Sali Papieskiej w asyście pocztów sztandarowych szkół reprezentujących powiaty: myszkowski, lubliniecki, kłobucki, częstochowski i miasto Częstochowę.

Podczas spotkania wręczono Medale KEN, ale także Nagrody Ministra Edukacji i Nauki oraz Nagrody Śląskiego Kuratora Oświaty.

Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymała też Jasna Góra za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. – To szczególne miejsce związane nie tylko z kultem religijnym, ale także z historią naszego narodu. Miejsce pamięci, odkrywania narodowej i chrześcijańskiej tożsamości, poczucia wspólnotowości. To także miejsce szeroko rozumianej działalności edukacyjnej, dydaktycznej, wychowawczej dzieci i młodzieży, ale także kształcenia i doskonalenia nauczycieli – uzasadniano.

Na Jasnej Górze realizowanych jest wiele inicjatyw edukacyjnych, nie tylko o charakterze regionalnym, ale również ogólnopolskim. Jednym z nich był zakrojony na szeroką skalę projekt „Nie chciejcie Ojczyzny, która was nic nie kosztuje” podejmowany na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Realizowanym w tym roku jest np. program „Śladami Powstania Styczniowego w Regionie Częstochowskim”.

Na Jasnej Górze odbywają się też różne spotkania przeznaczone nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale także dla nauczycieli. Tu odbywają się niezwykłe lekcje nie tylko historii, religii, ale także np. języka polskiego, plastyki czy muzyki. Podejmowane są różnorodne konkursy. Jednymi z najbardziej znanych są np. Konkurs na Wieczernikową Choinkę, który w 2022 r. odbywał się już po raz XV czy majowy Festiwal Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży.

Wiele różnorodnych działań podejmowanych jest wspólnie z Kuratorium Oświaty w Katowicach, a zwłaszcza z Delegaturą w Częstochowie.

– To są działania, które mają dać młodemu pokoleniu nie tylko wiedzę, ale przede wszystkim zakorzenienie w najważniejszych wartościach chrześcijańskich, tak aby wiedza w sercach i umysłach młodych ludzi kojarzyła się zawsze z dobrem, prawdą, miłością bliźniego i służbą Ojczyźnie – powiedziała Urszula Bauer, śląska kurator oświaty. Szczególną wymowę ma Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców, która w tym roku odbyła się już po raz 86. 

Medal Komisji Edukacji Narodowej jest zaszczytną najwyższą odznaką za wybitne zasługi dla oświaty i wychowania.

Jak podkreślił przeor Jasnej Góry to zobowiązanie, by wciąż wpisywać się w dziedzictwo edukacyjne tego miejsca, bo jest ono pomnikiem kultury polskiego narodu. – Tutaj wiele się działo na przestrzeni ponad sześciu wieków. Jasna Góra zawsze stanowiła swojego rodzaju centrum życia kulturalnego, oświatowego, zwłaszcza w czasach zaborów. Kiedy nie mieliśmy własnego państwa, Polacy widzieli w Jasnej Górze miejsce, gdzie przechowuje się najważniejsze tradycje, kulturę, język, także religię katolicką, to wszystko, co cementowało i budowało naszą tożsamość – powiedział o. Samuel Pacholski w rozmowie z @JasnaGóraNews.

Źródło:ekai