Jubileuszowa msza św. pod Wielką Krokwią z udziałem Episkopatu

2022-06-07 14:02
Msza pod Wielką Krokwią
Autor: episkopat.pl

Uroczysta Eucharystia z udziałem Episkopatu Polski i tysięcy górali była kulminacyjnym punktem obchodów jubileuszu 25. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Zakopanem. Mszy św. pod Wielką Krokwią przewodniczył abp. Stanisław Gądecki. Na zakończenie liturgii górale odnowili swoje zobowiązania złożone 25. lat temu przed Ojcem Świętym.

Na początku Eucharystii pod Wielką Krokwią zabrzmiało uroczyste „Gaude Mater”. Wierni zebrali się wokół 9-metrowego krzyża wykonanego przez górali. Elementy ołtarza przygotowywanego na liturgię nawiązywały do wizyty Jana Pawła II w Zakopanem w 1997 r. Przy ołtarzu znalazł się m.in. papieski klęcznik i tron. Używany był również historyczny kielich.

Jak zaznaczył na początku liturgii abp. Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, 9 –metrowy krzyż wzniesiony został po raz pierwszy 14 września 2019 r. w ramach wydarzenia Polska pod Krzyżem. Podkreślił, że dzisiejsza Eucharystia sprawowana jest nie tylko w intencji obrony krzyża w przestrzeni naszej Ojczyzny ale również w intencji pokoju dla Ukrainy i Europy a także o postawię solidarności i gościnności wobec braci z Ukrainy.

Metropolita krakowski przywitał też wszystkich zebranych, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce, abp. Salvatore Pennacchio i polskimi biskupami uczestniczącymi w 392. Zebraniu KEP, które odbywa się w Zakopanem. Przywitał też przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, duchowieństwo i wiernych, w tym blisko 600 dzieci, które w tym roku przyjęły pierwszą Komunię świętą.

Liturgii przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący KEP. W homilii przypomniał wizytę Jana Pawła II w Zakopanem przed 25 laty, wzruszający hołd górali złożony wówczas na początku mszy św. przez burmistrza miasta Zakopane i obietnicę trwania w wierze. Przypomniał również podjęte przez Ojca Świętego rozważanie na temat krzyża, nawiązujące do krzyża ustawionego na Giewoncie, a także jego apel: „nie wstydźcie się tego krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu rodzinnym czy społecznym.”

Na zakończenie liturgii przedstawiciele górali ponowili swój hołd, złożony przed 25. laty papieżowi i odnowili swoje zobowiązania. Podobnie jak 25 lat temu zagrała kapela góralska a dzieci pierwszokomunijne przekazały przedstawicielom Episkopatu kwiaty. Po błogosławieństwie zabrzmiało „Boże, coś Polskę”.

Źródło: KAI