Kard. Müller odwiedził miejsca pamięci Rodziny Ulmów w Markowej

2022-03-26 6:26
Kardynał kard. Gerhard Muller Müller
Autor: Elke Wetzig/Wikimedia Commons kard. Gerhard Müller

Podczas swojej wizyty w Polsce kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary odwiedził Markową w województwie podkarpackim, aby poznać historię życia Sług Bożych Rodziny Ulmów. Był też na przejściu granicznym w Medyce, gdzie zapoznał się z sytuacją uchodźców z Ukrainy.

- Przyjazd księdza kardynała łączy się oczywiście z oddaniem hołdu Sługom Bożym, którzy zginęli z rąk nazistowskich oprawców – tłumaczy ks. prał. Roman Chowaniec, proboszcz parafii pw. św. Doroty w Markowej.

Kardynał Gerhard Müller w towarzystwie abp. Adama Szala i abp. seniora Józefa Michalika najpierw nawiedził miejscowy cmentarz, gdzie została odmówiona modlitwa o rychłą beatyfikację Sług Bożych Rodziny Ulmów. – Następnie ksiądz kardynał w chwili ciszy modlił się i w drodze powrotnej nawiedził kościół parafialny, gdzie z racji uroczystości Zwiastowania Pańskiego została odśpiewana pieśń „Salve Regina” – informuje ks. Chowaniec.

Wizyta byłego prefekta Kongregacji Nauki Wiary została także uwieczniona poprzez wpis do parafialnej księgi gości, którzy odwiedzają markowską parafię za sprawą rodziny Ulmów. – Ksiądz kardynał napisał, że „w łączności z archidiecezją przemyską i całą parafią modli się o rychłą beatyfikację, by zostali pokazani jako wzór dla rodzin całego świata – dodaje proboszcz z Markowej.

Kolejnym elementem krótkiej wizyty kard. Müllera w Markowej było odwiedzenie Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Sług Bożych Rodziny Ulmów. – Tam kardynał zwiedził wystawę, która jest przygotowana i wpisał się do księgi pamiątkowej – informuje ks. Chowaniec.

W piątek kard. Gerhard Müller odwiedził także przejście graniczne w Medyce, gdzie zapoznał się z sytuacją uchodźców z Ukrainy, a następnie w Wyższym Seminarium Duchownym wygłosił prelekcję pt. „Kapłaństwo w Kościele”. Wieczorem tego samego dnia hierarcha przewodniczył modlitwie zawierzenia Rosji i Ukrainy w Bazylice pw. Zwiastowania Pańskiego w Leżajsku u oo. Bernardynów.

Źródło: KAI