Kard. Nycz w Watykanie: dziękujemy Bogu za beatyfikację kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej

2021-10-20 11:51
Biskup Nycz
Autor: Piotr Grzybowski/SuperExpress

Kościół otrzymał w sposób piękny i godny dwoje nowych błogosławionych na te czasy i w tych czasach, po to, by byli naszymi przewodnikami – mówił warszawski metropolita w homilii mszy w Bazylice Matki Bożej Większej. Odbyła się w ramach wizyty ad limina apostolorum trzeciej grupy biskupów.

Hierarcha przywołał Patrona dnia, św. Jana Kantego. Przypomniał, że jest on patronem młodzieży i pytał: jaki byłby i będzie Kościół jeśli zabraknie w nim młodego pokolenia, które jest trzonem tego Kościoła i jego źrenicą oka, spojrzeniem w przyszłość. Jak wspominał, właśnie w Bazylice Matki Bożej Większej, 22 listopada 1964 roku, kard. Wojtyła, papież Paweł VI i prymas Wyszyński, dziękowali Bogu za to, że Kościół ogłosił Maryję Matką Kościoła.

Jesteśmy tutaj przed obrazem Salus Populi Romani także po to, aby  wpatrzeć się w to Soli Deo per Mariam. Soli Deo – tak jak to mawiał ks. Prymas – per Mariam dodawał dopiero później, żeby pokazać ten kierunek chrystologiczny i eklezjologiczny kultu maryjnego. Jest on nam wszystkim tak bardzo bliski i chcemy, by był nam bliski, tak jak dwóm wielkim Polakom, za których beatyfikację i kanonizację nieustannie Panu Bogu dziękujemy” – podkreślił kard. Nycz.

Za wstawiennictwem św. Jana Kantego i przez pośrednictwo Matki Bożej, hierarcha powierzył młodzież Panu Bogu. Wiemy, jak wiele dzisiaj świat, nie tylko Polska, ma problemów i trudności z wychowaniem i utrzymaniem w Kościele i przy Kościele młodego pokolenia” – zaznaczył kard. Nycz. Jego zdaniem, to nie tylko kwestia mentalności, języka, ale także świadectwa rodziców, dziadków, problem katechizowanych w szkołach. „Do tego jest potrzebna mądrość św. Jana z Kęt, roztropność, odwaga” – stwierdził duchowny.

Chciałbym osobiście wypowiedzieć i wyśpiewać dziękczynienie za beatyfikację dwóch nowych błogosławionych, kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej- mówił warszawski metropolita.

W trzeciej grupie są biskupi z archidiecezji warszawskiej wraz z ordynariatem polowym Wojska Polskiego, gnieźnieńskiej, łódzkiej i częstochowskiej, a także trzech diecezji greckokatolickich. Na jej zakończenie spotkają się z papieżem Franciszkiem. 

Czwarta grupa rozpocznie wizytę 25 października. W niej z kolei znalazły się archidiecezja krakowska z diecezjami bielsko-żywiecką, kielecką i tarnowską oraz archidiecezja katowicka z diecezjami gliwicką i opolską

Źródło: episkopat.pl