Kard. Parolin w Niedzielę Miłosierdzia: charakteryzowało posługę Franciszka

„Miłosierdzie Ojca, większe niż nasze ograniczenia i kalkulacje, charakteryzowało Magisterium Papieża Franciszka i jego intensywną posługę apostolską. Towarzyszył jej zapał głoszenia miłosierdzia i dzielenia się nim ze wszystkimi – głoszenie Dobrej Nowiny, ewangelizacja – to było programem jego pontyfikatu” – stwierdził kard. Pietro Parolin. Przewodniczył na placu św. Piotra Eucharystii za zmarłego papieża, a jednocześnie stanowiącej centralny punkt jubileuszu nastolatków.
Nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii kaznodzieja zauważył, że uczniowie po śmierci Jezusa czuli się osieroceni, samotni, zagubieni, zagrożeni i bezradni. Może to także dotyczyć stanu ducha Kościoła i całego świata po śmierci papieża Franciszka. Przypomniał jego słowa, że Ewangelia z Jezusem Chrystusem rodzi się zawsze i odradza radość”.
Zwracając się do nastolatków przybyłych z całego świata na swój jubileusz kard. Parolin, zwrócił uwagę, że papież Franciszek pragnął się z nimi spotkać. Mówiąc o wyzwaniach jakie czekają młodych zachęcił, aby stając przed nimi dążyli do umocnienia swego życia prawdziwą nadzieją, „która ma oblicze Jezusa Chrystusa”. „On przychodzi, aby spotkać was tam, gdzie jesteście… aby pomóc wam być hojnymi, wiernymi i odpowiedzialnymi w życiu, które przed wami, pomóc wam zrozumieć co w życiu jest najcenniejsze – miłość, która wszystko rozumie i we wszystkim pokłada nadzieję (por. 1 Kor 13, 7)” – powiedział najbliższy współpracownik zmarłego papieża
Następnie przypomniał, że obchodzimy dziś także Święto Bożego Miłosierdzia, a właśnie miłosierdzie Ojca charakteryzowało Magisterium Papieża Franciszka i jego intensywną posługę apostolską. Towarzyszył jej zapał głoszenia miłosierdzia i dzielenia się nim ze wszystkimi. Zaapelował o przyjęcie jego dziedzictwa i wprowadzania go w życie, „otwierając się na Boże miłosierdzie i stając się miłosiernymi dla siebie nawzajem”. Przestrzegł przed traktowaniem wiary jedynie w kryteriach ludzkich, czy światowych. „Nowina Ewangelii polega przede wszystkim na odkryciu, że jesteśmy kochani przez Boga, który darzy każdego z nas współczuciem i czułością, niezależnie od naszych zasług. (…) jesteśmy wezwani do zaangażowania się w przeżywanie naszych relacji już nie według kryteriów kalkulacji czy zaślepiającego egoizmu, ale otwierając się na dialog z drugim człowiekiem, przyjmując tych, których spotykamy na naszej drodze i wybaczając im ich słabości i błędy. Tylko miłosierdzie leczy i tworzy nowy świat, gasząc pożary nieufności, nienawiści i przemocy: to jest wielkie przesłanie Papieża Franciszka” – stwierdził jego najbliższy współpracownik.
Kard. Parolin zaznaczył, że „Papież Franciszek był wspaniałym świadkiem Kościoła, który pochyla się z czułością nad zranionym i leczy balsamem miłosierdzia; i przypomniał nam, że pokój nie jest możliwy bez dostrzeżenia drugiego, bez zwrócenia uwagi na tych, którzy są słabsi, a przede wszystkim nigdy nie będzie pokoju, jeśli nie nauczymy się przebaczać sobie nawzajem, okazując sobie nawzajem to samo miłosierdzie, jakim Bóg ogarnia nasze życie”.
Dotychczasowy sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej zachęcił wszystkich wiernych, by powierzali siebie Matce Bożej, które wielkim czcicielem był papież Franciszek.
Źródło: Vatican News