Kard. Ryś wręczył Nagrody Papieża Franciszka

2024-11-25 19:10
Nagroda Papieża
Autor: Archidiecezja Łódzka

Człowiek jest sobą, kiedy jest sercem. Wy jesteście sercem, bo wszystko coście robili, pokazuje, jak daleko jesteście sercem – mówił kard. Ryś do uczniów łódzkich szkół, którzy odebrali z jego rąk Nagrody Papieża Franciszka za działalność charytatywną, ewangelizacyjną i ekumeniczną.

Ponad 200 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych odebrało dziś z rąk metropolity łódzkiego Nagrodę Papieża Franciszka. Gala rozdania odbyła się w dawnym łódzkim kompleksie pofabrycznym „Monopolis”.

Abp Grzegorz Ryś ustanowił tę nagrodę 4 października 2019 r., we wspomnienie św. Franciszka z Asyżu. Jest ona przyznawana młodym ludziom, którzy podejmują działania na jednym z trzech obszarów życia kościelnego ważnych dla Ojca Świętego. Nagrodę jest wręczana za działalność charytatywną, ewangelizacyjną i ekumeniczną.

Przed każdą z kategorii, w krótkiej prezentacji, przedstawiono projekty świadczące o zaangażowaniu młodych ludzi kandydujących do Nagrody.

Wśród szkół podstawowych medal brązowy odebrało 91 uczniów, medal srebrny – 28 uczniów, a medal złoty – 8 osób.

Z kolei wśród szkół ponadpodstawowych medal brązowy został wręczony 40 uczniom, medal srebrny – 26 uczniom, a medal złoty – 26 uczniom.

Medal na awersie przedstawia krzyż wpisany w serce z napisem ”SPOJRZAŁ Z MIŁOSIERDZIEM I WYBRAŁ”, a na rewersie dłoń Papieża Franciszka z jezuickim herbem oraz napisem „PAPIEŻ FRANCISZEK”.

W tym roku po raz pierwszy wręczono też Nagrodę Pierścień Rybaka, którym jest pieczęć lakowa z wizerunkiem św. Piotra łowiącego ryby. Jak zauważył kard. Ryś, pieczęć może wywołać zdziwienie, bo nie jest to dosłownie pierścień, ale odcisk pierścienia, którym Papież pieczętuje wszystkie swoje dokumenty. W tym roku Pierścień Rybaka przyznano Marii Kosior - uczennicy II Liceum Ogólnokształcącego w Tomaszowie Mazowieckim.

- Gdy otworzycie swoje nagrody, zobaczycie, że na każdym z tych medali jest serce. Ta nagroda jest dla serca. Papież w swojej najnowszej encyklice mówi, że każdy z nas jest swoim sercem, bo to serce ostatecznie decyduje o jakiejś naszej wyjątkowości, osobowości, tożsamości. Jeśli mam serce to znaczy, że żyję głęboko, a nie tylko na naskórku rzeczywistości, nie tylko powierzchownie. Człowiek jest sercem. A wy jesteście sercem, bo wszystko coście robili i co było tutaj zaprezentowane, pokazuje, jak daleko jesteście sercem – mówił kard. Ryś.

Jak zauważył, o papieską nagrodę może ubiegać się każdy ponieważ wartości, które reprezentuje papież Franciszek, są wartościami uniwersalnymi. - Dlatego każdy, zarówno wierzący, jak i niewierzący, chodzący i nie chodzący na religię, będzie mógł przedstawić swój projekt do Nagrody Papieża Franciszka – zaznacza kard. Ryś.

Źródło: ekai