Kard. Tagle będzie reprezentował papieża na Krajowym Kongresie Eucharystycznym w USA

2024-07-10 8:28
Kard. Luis Antonio Tagle
Autor: Salwatorianie Prowincja Polska Kard. Luis Antonio Tagle

Proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji kard. Luis Antonio Tagle będzie specjalnym wysłannikiem papieża Franciszka na Krajowy Kongres Eucharystyczny w Stanach Zjednoczonych. Odbędzie się on w dniach 17-21 lipca w Indianapolis.

Filipińskiemu kardynałowi towarzyszyć będą dwaj inni członkowie misji papieskiej: ks. Michael Fuller, sekretarz generalny Konferencji Biskupów Katolickich USA i ks. Jorge Torres, sekretarz komisji episkopatu ds. duchowieństwa, życia zakonnego i powołań.

Kongres w Indianapolis ma być uwieńczeniem odnowy eucharystycznej w Kościele katolickim Stanów Zjednoczonych. Od 19 maja trwa tam Narodowa Pielgrzymka Eucharystyczna. Cztery procesje rozpoczęły się 19 maja w miejscach będących punktami kardynalnymi Stanów Zjednoczonych: u źródeł rzeki Mississippi w jeziorze Itasca w stanie Minnesota (północny), w New Haven w stanie Connecticut (wschodni), w Brownsville w Teksasie (południowy) i w San Francisco w Kalifornii (zachodni). Przez dwa miesiące te procesje-pielgrzymki przemierzają kraj, aby dotrzeć na kongres w Indianapolis.

Najdłuższą drogę – ponad 3500 km – mają do pokonania pielgrzymi, którzy wyruszą z Kalifornii, najkrótszą zaś – około 1500 km. Procesje mają najbardziej uroczysty charakter. Przez zamieszkałe ośrodki Najświętszy Sakrament, poprzedzony krzyżem, niesiony jest pod baldachimem, a za nim postępują wierni śpiewający pieśni eucharystyczne. Czasem Najświętszy Sakrament jest wieziony białym samochodem elektrycznym, przypominającym zakryty papamobile, z miejscem dla kilku osób adorujących Jezusa Chrystusa w Eucharystii. Pojazd służy w czasie brzydkiej pogody, a także na odcinkach trudnych dla piechurów, na przykład na pustyni. Odcinki piesze i zmotoryzowane są tak zorganizowane, by uczestnicy czterech procesji dotarli do Indianapolis w tym samym czasie

Przez 60 dni Chrystus eucharystyczny przemierza amerykańskie drogi, rzeki, czasem autostrady, zatrzymując się w kolejnych miastach, gdzie wierni są zaproszeni do uczestnictwa w adoracji, a także do dołączenia do procesji. Każdy z czterech szlaków pielgrzymki przemierzą w całości tzw. pielgrzymi nieustanni. To grupa 23 osób, która symbolicznie reprezentuje cały Kościół w USA towarzyszący pielgrzymującemu Chrystusowi.

Przy planowaniu tras zwracano szczególne uwagę na miejsca ważne w historii lokalnego Kościoła. Przykładowo szlak wschodni nosi imię Elizabeth Ann Seaton, żony, matki pięciorga dzieci, a następnie założycielki zgromadzenia zakonnego i pierwszej świętej ze Stanów Zjednoczonych. Podążający nim pielgrzymi zatrzymają się w Emmitsburgu, gdzie jest czczona ta wyjątkowa Amerykanka. Nawiedzą też sanktuarium św. Franciszki Cabrini i św. Jana, a także kościół Maryi Panny w New Haven, gdzie posługiwał bł. Michael McGivney, gdy założył Rycerzy Kolumba.

Kongres eucharystyczny w Indianapolis, będący punktem docelowym pielgrzymki, zgromadzi tysiące osób. Zaplanowano liczne prelekcje, koncerty i wystawy, a nade wszystko chwile modlitwy przed Jezusem ukrytym w chlebie eucharystycznym. Odbędzie się też procesja po ulicach Indianapolis na wzór procesji Bożego Ciała.

Inicjatywa kongresu i poprzedzającej go procesji-pielgrzymki wpisuje się w program „odnowy eucharystycznej”, zainicjowany przez konferencje episkopatu USA w listopadzie 2020 roku. Miało to związek z ogłoszeniem rok wcześniej przez ośrodek badawczy Pew Research Center wyników sondażu, z którego wynikało, że aż 69 proc. katolików w tym kraju uważa chleb i wino konsekrowane podczas Mszy św. jedynie za symbole obecności Chrystusa, podczas gdy dla 31 proc. są one Jego prawdziwym Ciałem i Krwią.

Z ideą eucharystycznej odnowy wystąpił wówczas bp Robert Barron, jedne z najbardziej znanych kaznodziejów amerykańskich, ówczesny biskup pomocniczy w Los Angeles, a obecnie ordynariusz diecezji Winona-Rochester w Minnesocie. Podjęła ją komisja episkopatu ds. ewangelizacji i katechezy.

Poprzedni IX Krajowy Kongres Eucharystyczny w Stanach Zjednoczonych odbył się w 1941 roku w Saint Paul w stanie Minnesota. Natomiast w 1976 roku w Filadelfii odbył się Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny.

Źródło: KAI