Kard. Zuppi: nie mamy jeszcze planu, który prowadziłby do negocjacji

2023-07-03 9:11
Kard. Zuppi
Autor: Radio Watykańskie/ twitter.com

- Bardzo martwimy się o ofiary. Zastanowimy się z papieżem nad tym, co usłyszeliśmy, nie mamy jeszcze planu, który mógłby przyczynić się do rozpoczęcia negocjacji – powiedział kardynał Matteo Zuppi, arcybiskup Bolonii i przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch. Na marginesie obchodów 10. rocznicy podróży papieża Franciszka na Lampedusę, która odbyła się w Bolonii purpurat krótko skomentował swoją niedawną podróż do Moskwy, w ramach misji powierzonej mu przez Ojca Świętego.

- Jesteśmy bardzo zainteresowani kwestią humanitarną i obroną życia niewinnych. Nie ma planu pokojowego, nie ma mediacji, istnieje wielkie pragnienie, aby przemoc się skończyła i aby można było oszczędzić ludzkie życie, począwszy od obrony najmłodszych – stwierdził specjalny papieski wysłannik do Kijowa i Moskwy.

Na Ukrainie - stwierdził - "jest agresor i zaatakowany; nie należy mylić odpowiedzialności". W ciągu niespełna miesiąca kardynał Zuppi był zarówno na Ukrainie jak i w Rosji.

Międzynarodowe spotkanie pod hasłem „Dla podniesienia świadomości w kwestii migracji”, w którym kard. Zuppi uczestniczył w Bolonii, zostało zorganizowane przez Fundację Migrantes i Krajową Koordynację Duszpasterstwa Chrześcijan Francuskojęzycznych we Włoszech.

Oprócz świadectw w obecności ambasadorów krajów afrykańskich przy Stolicy Apostolskiej oraz osobistości politycznych, cywilnych i wojskowych, na zakończenie spotkania przemawiali także szefowie biur ds. duszpasterstwa migrantów i współpracy misyjnej, kardynał Fridolin Ambongo, przewodniczący Sympozjum Konferencji Biskupów Afryki i Madagaskaru (SECAM) oraz właśnie kard. Zuppi.

Źródło: KAI