Kartka wielkanocna pomoże uchodźcom z Ukrainy

2022-04-06 14:48
Wielkanocna kartka charytatywna
Autor: Fundacja „Oczami Nieba”/Facebook

Kartka wielkanocna z reprodukcją ikony „Chrystus zmartwychwstały i niewiasty” Iwanki Demczuk, artystki ze Lwowa, pomoże przebywającym w Polsce uchodźcom z Ukrainy. Chodzi o osoby mieszkające w noclegowni dla uchodźców przy klasztorze Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich w Warszawie, koordynowanej przez Fundację „Oczami Nieba”.

Na kartce oprócz reprodukcji ikony znajduje się napis: „Chrystus zmartwychwstał” w języku polskim i ukraińskim. Pocztówki, z których dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony na działalność noclegowni, można kupić w zaprzyjaźnionych parafiach, a także w sklepie internetowym Papieskich Dzieł Misyjnych.

Noclegownia powstała 1 kwietnia przy klasztorze Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich. Bracia i siostry już wcześniej przyjęli u siebie kilka rodzin uchodźców. Dodatkowo przełożona sióstr zaproponowała stworzenie noclegowni, w której przejściowo (na okres od 24 do 72 godzin) zatrzymywałyby się głównie matki z dziećmi.

Kameralna noclegownia dla rodzin z Ukrainy znajduje się w przykościelnej sali „Betania”, która może pomieścić 14 osób. Wolontariuszami są członkowie różnych wspólnot działających przy klasztorze. Zbierają oni na dworcach osoby najbardziej potrzebujące pomocy: najmniej zaradne, nieznające języka, nie mające dokąd jechać. W noclegowni otrzymują one wszechstronne wsparcie: od miejsca do spania, poprzez wyżywienie, pomoc psychologiczną, medyczną, po znalezienie stałego zakwaterowania.

Domowa Noclegownia przy Łazienkowskiej ma swój profil na Facebooku.

Źródło: KAI