KEP o alko-saszetkach: zero tolerancji dla rozpijania społeczeństwa
Podejmując słuszną walkę z niebezpiecznymi tzw. alko-tubkami, przypominającymi musy dla dzieci, pamiętajmy, że jest to jeden z wielu problemów, które wymagają natychmiastowej reakcji władz oraz pracy u podstaw nad zmianą mentalności naszego społeczeństwa. Tutaj powinno być zero tolerancji dla rozpijania społeczeństwa, ale także trzeba położyć nacisk na promocję postaw trzeźwościowych - uważa bp Tadeusz Bronakowski. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych skomentował pojawienie się w sklepach saszetek z alkoholem. Produkt wzbudził społeczne oburzenie.
W ostatnich dniach w mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia saszetek z alkoholem, które trafiły do sprzedaży w całym kraju. Produkt, który wyglądem do złudzenia przypomina owocowe tubki dla dzieci, spotkał się z szeroką krytyką m.in. rodziców, specjalistów leczenia uzależnień oraz osób promujących trzeźwy styl życia.
Producent przekonuje, że jego produkt przeznaczony jest wyłącznie dla osób dorosłych i próbuje tłumaczyć, że saszetka to "praktyczne opakowanie świetnie zastępujące tradycyjne szklane".
Katolicka Agencja Informacyjna zapytała o komentarz bp Tadeusza Bronakowskiego, przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, który kieruje kościelną działalnością trzeźwościową w Polsce.
Komentarz bp Bronakowskiego:
"Problem alkoholowych saszetek, który ostatnio wywołuje takie oburzenie w wielu środowiskach – dodajmy: słuszne oburzenie - jest tylko jednym z wielu problemów alkoholowych, z którymi zmaga się nasze społeczeństwo. Większość tych trudnych, jakże bolesnych spraw, niestety nie znajduje zrozumienia ani wśród elit politycznych, ani społecznych. Myślę tu o reklamie alkoholu, która od tak wielu lat deprawuje Polaków, zwłaszcza młode pokolenie, o skandalicznych promocjach piwa, o stałym zwiększaniu punktów sprzedaży alkoholu przez samorządy itp.
Podejmując słuszną walkę z niebezpiecznymi tak zwanymi alko-tubkami, przypominającymi musy dla dzieci, pamiętajmy, że jest to jeden z wielu problemów, które wymagają natychmiastowej, zdecydowanej reakcji władz. Wymagają również pracy u podstaw nad zmianą mentalności naszego społeczeństwa. Tutaj powinno być zero tolerancji dla rozpijania społeczeństwa, ale także powinniśmy położyć nacisk na promocję postaw trzeźwościowych, szczególnie abstynenckich.
Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, któremu od wielu lat przewodniczę, pracuje solidnie w tej przestrzeni. Podejmujemy liczne, konkretne działania, aby troska o trzeźwość w naszej Ojczyźnie, która naprawdę jest udręczona i niszczona problemami uzależnień, stała się faktem. Aby też ta sprawa znalazła autentycznych zwolenników wśród elit, niezależnie od opcji politycznej. Apelowaliśmy o to i podczas Narodowego Kongresu Trzeźwości w 2017 roku i przedstawiając Narodowy Program Trzeźwości. Przez te wszystkie lata staramy się go realizować i tworzyć wokół niego koalicję ludzi dobrej woli. Ludzi, którym zależy na autentycznym dobru naszego narodu".
Źródło: ekai