Kielecka Caritas: ponad 180 tys. zł na hospicjum

2026-03-05 9:25

„Ponad 180 tysięcy zł to wynik, który pokazuje ogromną wrażliwość mieszkańców naszej diecezji” – powiedziała Dominika Borkowska z Wolontariatu Hospicyjnego Caritas, podsumowując tegoroczną akcję „Serce dla hospicjum”. To w związku ze zbiórką, która odbyła się w Dniu Chorego i w walentynki. Zaangażowano ponad sto placówek.

Hospicjum wolontariat

i

Autor: https://www.facebook.com/caritas.kielce/ Facebook

W inicjatywę włączyło się ponad sto placówek, w tym szkoły, parafie, przedszkola, biblioteki, ośrodki zdrowia, urzędy gmin oraz koła gospodyń wiejskich. Dodatkowym wsparciem finansowym był charytatywny turniej piłkarski zorganizowany w VI LO w Kielce, połączony z loterią i licytacją.

Jak zaznaczyła Borkowska, wynik finansowy utrzymał poziom ubiegłoroczny. – Biorąc pod uwagę potężne mrozy i liczbę zachorowań, a także pilną pomoc dla marznącej Ukrainy, uważam, że akcja była bardzo udana – podkreśliła.

Dochód z dystrybucji piernikowych serc zostanie przeznaczony na bieżące potrzeby pacjentów: leki, sprzęt medyczny, artykuły higieniczne, a także na instalację fotowoltaiczną, która pozwoli obniżyć koszty energii w placówce.

Akcja „Serce dla hospicjum”, prowadzona szeroko przez wolontariuszy Caritas, polegała na wspólnym pieczeniu i dekorowaniu pierniczków w kształcie serc w rodzinach, szkołach, parafiach, świetlicach oraz domach pomocy społecznej. Następnie organizowano zbiórki, w których pierniczki stanowiły słodkie podziękowanie dla darczyńców. Jej termin zbiegł się z Dniem Chorego obchodzonym 11 lutego oraz Dniem Zakochanych 14 lutego, co podkreślało symbolikę serca i gest bezinteresownej troski.

Najważniejszym celem akcji pozostaje pomoc pacjentom hospicyjnym. Obecnie pod opiekę dołączyły również dzieci, objęte wsparciem w specjalnym hospicjum dziecięcym.

Źródło: ekai