Kobiety po chorobie nowotworowej z pielgrzymką na Jasną Górę

2023-10-02 20:50
Jasna Góra
Autor: JasnaGoraNews/twitter.com

26. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi odbędzie się na Jasnej Górze w sobotę 7 października. Centralnym punktem będzie Msza Św. o godz. 11.00 na jasnogórskim Szczycie. Mottem pielgrzymki jest zapewnienie: „Jestem tu dla Ciebie Maryjo!”. Jasnogórskie spotkanie jest też wyrazem solidarności, czasem modlitwy w intencji wszystkich zmagających się z chorobami nowotworowymi. Ważnym wymiarem jest też apel o profilaktykę i troskę o zdrowie.

Po Mszy św., sprawowanej na jasnogórskim Szczycie, w Auli o. Kordeckiego odbędzie się konferencja „Tak dla zdrowia rodziny”.

Jak podkreśla Elżbieta Markowska, prezes częstochowskich Amazonek, choroba nowotworowa jest trudnym wyzwaniem dla całej rodziny, stąd ogromne znaczenie ma poradnictwo i opieka psychologiczna. - Pamiętajmy, że to nie tylko kobiety chorują, ale choruje cała rodzina, choruje społeczeństwo. Ważna jest zarówno profilaktyka, ale także i psychika oraz własna duchowość. Swoim przykładem, pokazujemy, że nie tylko można pokonać raka, ale że życie po zabiegu może być wartościowe i inspirujące dla innych – powtarza z przekonaniem prezes częstochowskich Amazonek.

Tradycyjnie podczas jasnogórskiego spotkania zostanie przekazany symbol pielgrzymek - przechodnia statuetka im. Anny Stefańczyk, inicjatorki Ogólnopolskiej Pielgrzymki Amazonek na Jasną Górę. Statuetka ufundowana przez męża i synów Anny Stefańczyk została powierzona Stowarzyszeniu Częstochowskich Amazonek, które co roku przekazują ją w opiekę innemu regionowi.

Stowarzyszenie jest organizacją samopomocową, która działa na rzecz kobiet dotkniętych rakiem piersi, skupia te w trakcie i po leczeniu nowotworu. Wspomaga ich rehabilitację fizyczno-psychologiczną. Amazonki działają w myśl zasady: „Pomagając innym, pomagasz sobie”.

Do najbardziej znanych akcji kobiet zmagających się z chorobami nowotworowymi są Marsze Życia i Nadziei czy Marsze Różowej Wstążki.

Źródło: ekai