Kolędnicy Misyjni: Tym razem wspierają dzieci z Azji Środkowej!

2021-12-16 20:20
Kolędnicy Misyjni: Tym razem wspierają dzieci z Azji Środkowej!
Autor: episkopat.pl Kolędnicy Misyjni: Tym razem wspierają dzieci z Azji Środkowej!

Papieskie Działa Misyjne ruszają ze świąteczną akcją "Kolędnicy Misyjni". W tym roku setki tysięcy dzieci i animatorów z Ognisk Misyjnych Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci w całej Polsce będą pomagać swoim rówieśnikom w Azji środkowej. Na czym polega akcja?

Tegoroczny projekt Kolędników Misyjnych pragnie przybliżyć dzieciom i dorosłym kraje takie jak:

  • Kazachstan,
  • Kirgistan
  • i Uzbekistan.

W tych byłych republikach Związku Radzieckiego w szczególnie trudnej sytuacji są dzieci niepełnosprawne. Nie mogą chodzić do szkół państwowych, a innych szkół dla nich nie ma. Najmłodsi siedzą więc najczęściej zamknięci w domach.

- Każdy z tych krajów boryka się z pustynią przyrodniczą i pustynią serc. W Kazachstanie, Uzbekistanie i Kirgistanie są dysproporcje między ludźmi żyjącymi w wioskach i miastach. Trzeba tam pomóc – powiedział ks. Andrzej Marmurowicz, dyrektor diecezjalny Papieskich Dzieł Misyjnych i długoletni misjonarz w Kazachstanie, podczas konferencji prasowej, która odbyła się 16 grudnia w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

S. Monika Juszka RMI, sekretarz krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci, zaznaczyła podczas konferencji prasowej, że Dzieciom z PDMD w Polsce udało się zebrać 1 574 509,20 zł. „Środki te dotarły do Burundi, Madagaskaru, Maroko, Nigerii, Tanzanii, Kazachstanu, Indii, Pakistanu, Uzbekistanu i pomogły w realizacji 54 projektów proedukacyjnych i prozdrowotnych – podkreśliła.

S. Juszka przypomniała, że w samym ubiegłym roku Kolędnicy Misyjni zebrali 550 288,03 zł. - Dzięki temu pomoc uzyskało 893 masajskich dzieci – zauważyła.

Czytaj także: Tradycja kwiatowych dywanów na procesje Bożego Ciała trafi na Listę UNESCO

26 grudnia lub w innym dogodnym dla parafii i kolędników terminie w kościele parafialnym ma miejsce uroczyste posłanie kolędników misyjnych. Misjonarz nigdy nie idzie sam, jest zawsze posłany przez Kościół. Na mocy tego posłania kolędnicy wyruszają do parafian, aby nieść radość Bożego Narodzenia i mówić o potrzebach dzieci w różnych częściach świata.

Ks. dyrektor Maciej Będziński zaprasza wszystkich do włączenia się w akcję Kolędników Misyjnych 2021 dla dzieci w Azji Środkowej: - Kochani kolędnicy misyjni, potrzebujemy Was i liczmy na Was. Potrzebują Was Papieskie Dzieła Misyjne, potrzebuje Was Ojciec Święty.

Do odwiedzanych rodzin kolędnicy misyjni przynoszą błogosławieństwo, którego zewnętrznym znakiem jest zostawiana w rodzinach pamiątka kolędowania, nadająca się do powieszenia na choince. Nawiązuje zawsze do konkretnego projektu realizowanego w danym roku. Przy okazji kolędowania zbierane są ofiary przeznaczone na pomoc dzieciom w różnych częściach świata.

Projekty dotyczą różnych dziedzin życia. Dzielą się na:

  • pomoc zwyczajną,
  • edukację,
  • ochronę zdrowia,
  • domy dziecka i internaty
  • oraz duszpasterstwo diecezjalne i parafialne.

W tych jakże ogólnych hasłach zawiera się mnóstwo potrzeb. Misjonarze zakładają świetlice, organizują obozy i kolonie i starają się zapewniać naukę i zabawę dzieciom niepełnosprawnym.