Kto z tej trójki zostanie Laureatem i odbierze statuetkę autorstwa Gustawa Zemły oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł okaże się we wtorek 21 października na uroczystej gali w Domu Arcybiskupów Warszawskich w Warszawie.
W tegorocznej po raz pierwszy weźmie udział abp Adrian Galbas, metropolita warszawski, ale także dziennikarz.
Do nagrody zgłoszono w tym roku rekordową liczbę 35 dziennikarzy i ludzi mediów. Kapituła Nagrody na czerwcowym posiedzeniu nominowała trzy osoby: Dorotę Sokołowską z Polskiego Radia Białystok, Michała Kłosowskiego – dziennikarza, freelancera oraz Tomasza Stawiszyńskiego – filozofa, eseistę, autora książek, twórcę podcastu „Skądinąd”.
Patronem nagrody jest bp Jan Chrapek (1948–2001), człowiek mediów i przyjaciel środowiska dziennikarskiego. Był członkiem zgromadzenia księży michalitów, doktorem teologii, wybitnym duszpasterzem i znanym naukowcem w zakresie współczesnych mediów. W latach 1983–1986 byt redaktorem naczelnym miesięcznika „Powściągliwość i Praca”. Autor licznych publikacji z zakresu teologii pastoralnej, zwłaszcza środków społecznego przekazu, m.in. „Recepcja programów TV przez młodzież” i „Kościół a media”. Przez wiele lat wykładał na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1992 do 1994 r. był biskupem pomocniczym drohiczyńskim, w latach 1994–1999 biskupem pomocniczym toruńskim. Od 1999 roku do swojej tragicznej śmierci w wypadku samochodowym – biskup radomski.
UZASADNIENIA NOMINACJI:
DOROTA SOKOŁOWSKA - dziennikarka i prezenterka Polskiego Radia Białystok, wydawca magazynu kulturalnego „Podróże po kulturze”, autorka audycji dokumentalnych i reportaży.
– za wrażliwość w prezentowaniu ludzkich losów na tle kulturowej i religijnej tożsamości mieszkańców Podlasia oraz systematyczne dokumentowanie życia i tradycji Polaków na Wileńszczyźnie i Kresach Wschodnich. A także za regularne podejmowanie na antenie radiowej i w publikacjach książkowych tematyki wyzwań stojących przed współczesnym Kościołem.
MICHAŁ KŁOSOWSKI, dziennikarz, freelancer, współpracujący m.in. z „Przewodnikiem Katolickim”, „Wszystko Co Najważniejsze”, „Tygodnikiem Powszechnym”, pomysłodawca i autor programu „Studio Raban” w TVP.
– za odwagę robienia „rabanu” i nieustanne „wstawanie z kanapy”; pełne pasji opowiadanie Polakom o Watykanie i problemach Kościoła powszechnego oraz światu o Polsce i jej trudnej historii.
TOMASZ STAWISZYŃSKI - filozof, eseista, autor bestsellerowych książek, współpracownik licznych mediów, twórca internetowego podcastu „Skądinąd”.
– za wnikliwą eseistykę o kryzysach, wartościach i duchowości; za felietony, które są zawsze o czymś; za gotowość do dialogu z przedstawicielami różnych nurtów ideowych; za mądrość.
Źródło: Tomasz Krzyżak