Konferencja o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej: Najważniejsze ustalenia

2021-09-22 17:16
Konferencja o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej
Autor: episkopat.pl Konferencja o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej

W Warszawie właśnie zakończyła się międzynarodowa konferencja o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej. Wzięli w niej udział zarówno duchowni, jak i osoby świeckie. Był też czas na wysłuchanie osób skrzywdzonych i wspólną modlitwę.

Jak podkreśla prymas Polski, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, Abp Wojciech Polak - troska o osoby skrzywdzone wymaga właśnie współpracy całej wspólnoty Kościoła. - Bez tej realnej współpracy będziemy się zmagać z taką sytuacją, że ryzykujemy, że po prostu niektórzy w ogóle będą milczeć o tych sprawach i nie czuć, że to jest sprawa i rzeczywistość całego Kościoła - tłumaczy prymas Polski.

Czytaj także: W niedzielę, 26 września w kościołach odbędzie się coroczne liczenie wiernych

Jak dodaje profesor Hanna Suchocka z Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich - polski Kościół zrobił już duży krok, by chronić młode osoby. - Uznaje, że te zjawiska są, że to nie są jednostkowe przypadki, że to nie jest tylko kwestia, "że ktoś tam miał takie skłonności", Kościół polski jest już świadomy skali zjawiska. To jest już krok dalej niż w innych państwach. 

Konferencja ma pomóc w opracowaniu odpowiednich standardów dotyczących ochrony małoletnich. Chodzi m.in. o prawo do informacji.