W niedzielę, 26 września w kościołach odbędzie się coroczne liczenie wiernych

2021-09-22 12:57
W niedzielę, 26 września w kościołach odbędzie się coroczne liczenie wiernych
Autor: pixabay.com Zdjęcie poglądowe

Już w najbliższą niedzielę, 26 września w parafiach w całej Polsce odbędzie się akcja liczenia wiernych w kościołach. Dzięki dorocznemu badaniu zostanie sprawdzone jak wielu katolików uczestniczy w niedzielnych mszach świętych i związanych z tym praktykach religijnych.

Doroczne badanie praktyk religijnych w tym roku zostanie przeprowadzone w najbliższą niedzielę, 26 września. Tak wynika z uchwały Konferencji Episkopatu Polski. Tego dnia w parafiach w całej Polsce będzie sprawdzane ilu w Polsce jest katolików zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępujących do komunii św. Liczenie wiernych odbywa się raz w roku, zazwyczaj w którąś niedzielę października. Tym razem wyjątkowo jest to niedziela wrześniowa. Jeszcze rok temu ze względu na ograniczenia pandemiczne (żółte i czerwone strefy - przyp. red) liczenie wiernych nie odbyło się w ogóle.

Ilu jest katolików w Polsce? Zgodnie z zeszłorocznym raportem Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza, w Polsce w 2019 roku wskaźnik dotyczący uczestnictwa zobowiązanych katolików w mszy św., wyniósł 36,9 proc. (tzw. wskaźnik dominicantes). Z kolei Wskaźnik, dotyczący liczby osób przystępujących do komunii św. (communicantes), wyniósł 16,7 proc.

Sedno Sprawy - Maciej Wąsik