Konna procesja wielkanocna – nietypowa tradycja na Łużycach

2022-04-19 13:39
Wielkanocny jeźdźcy
Autor: Rico Loeb

Po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa w parafiach Górnych Łużyc powrócono do dawnej tradycji. W szczególny sposób jest tam obchodzona Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Już od ponad pięciuset lat „jeźdźcy wielkanocni” na końskich grzbietach niosą wiadomość o Zmartwychwstaniu Pańskim do sąsiedniej parafii.

W dorocznych konnych procesjach na terenie Górnych Łużyc zazwyczaj uczestniczy około 1500 jeźdźców, wśród nich także duchowni. Tak też było i w tym roku, gdy „jeźdźcy wielkanocni” nieśli biblijny przekaz Zmartwychwstania w dziewięciu procesjach przez wsie regionu serbołużyckiego.

Zwyczaj ten pochodzi prawdopodobnie z czasów przedchrześcijańskich. Objeżdżając konno pola wierzono, że będzie to chroniło młode nasiona przed atakami złego. Pod wpływem chrześcijaństwa zwyczaj ten przekształcił się w procesje, które dziś są wyrazem wiary ich uczestników. 

W katolickiej części Łużyc (kraina usytuowana pomiędzy Kwisą a Łabą, administracyjnie należąca do Niemiec i Polski) odbywa się dziewięć procesji wielkanocnych, w których uczestniczą głównie Serbołużyczanie. Jeźdźcy wielkanocni śpiewają pieśni głoszące wieść o zmartwychwstaniu Chrystusa. Przy dźwiękach kościelnych dzwonów procesja wyrusza z miejscowego kościoła i prowadzi polami do następnej wsi. Po wyjeździe z miejscowości jeźdźcy odmawiają różaniec i inne modlitwy. Jeździec na czele procesji wiezie krzyż, inni mają chorągwie kościelne i figurę zmartwychwstałego Jezusa. W poświąteczny wtorek jeźdźcy zbierają się na nabożeństwie dziękczynnym w pielgrzymkowym kościele w Rosenthal.

Wszyscy jeźdźcy uczestniczący w procesji noszą odświętne stroje: czarne cylindry, dwurzędowe żakiety o długich połach oraz białe rękawiczki. Odświętnie przystrojone są również konie. Nakłada się na nie specjalną, „wielkanocną” uprząż, bogato zdobione siodła i haftowane szarfy na ogony.

Wielkanocni jeźdźcy trzykrotnie okrążają kościół oraz cmentarz niosąc w ten sposób również zmarłym wieść o zmartwychwstałym Chrystusie.

Źródło: KAI