„Kordon”- świadectwo niezwykłego człowieczeństwa na granicach z Ukrainą.

2022-12-14 19:14
Ukraina
Autor: Flickr / VasenkaPhotography

Po światowej premierze, podczas siedemnastej edycji Festiwalu Filmowego w Rzymie i europejskiej premierze na UK Film Festival, gdzie zdobył nagrodę dla najlepszego dokumentu, „Kordon” Alice Tomassini rozpoczyna pokazy na Węgrzech, Słowacji, w Polsce, Mołdawii i Rumunii. Będzie pokazywany w miejscach na granicy z Ukrainą, które odgrywały i nadal odgrywają fundamentalną rolę w pomocy uchodźcom.

Gdy wkrótce po wybuchu wojny miliony Ukraińców skierowały się ku granicom, tysiące ludzi z różnych krajów ruszyły, aby ich wspomóc. Była to sytuacja niezwykle trudna i jednocześnie pełna solidarności. Reżyser Alice Tomassini postanowiła uchwycić tę chwilę w kadrze i stworzyła film „Kordon”.

To świadectwo niezwykłego człowieczeństwa na granicach z Ukrainą. Prezentuje historie odzwierciedlające doświadczenia ponad siedmiu milionów kobiet i dzieci, które uciekły przed wojną. I stawiają nam pytanie o to, co w dzisiejszym świecie oznacza przekroczenie linii tak niewidzialnej, jak i konkretnej, jaką stanowi granica między dwoma państwami, pozostawiając za sobą własny świat. To opowieści zwyczajne, a jednak równocześnie niezwykłe, pokazujące wagę roli kobiet jako promotorek pokoju w świecie, w którym zbyt często wydaje się, że przemoc jest jedyną drogą.

Trasa filmu rozpocznie się 16 grudnia w Budapeszcie. Kolejnymi przystankami będą Záhony (Węgry), Bratysława i Vyšné Nemecké (Słowacja), Kraków i Przemyśl (Polska), Bukareszt i Syhot Marmaroski (Rumunia) oraz Kiszyniów (Mołdawia) i wiele innych miast. Liczne miejscowości, m.in. dzięki cennemu wsparciu wolontariuszy z całego świata oraz włoskich instytutów kultury za granicą, przyłączają się do inicjatywy udostępniania tej produkcji opowiadającej o pomocy i nadziei w dramatycznej sytuacji, w jakiej znalazł się naród ukraiński.

Źródło:ekai