Kradzież zabytkowego tabernakulum z kościoła w Nowym Jorku

2022-06-03 13:05
Tabernakulum skradzione w Nowym Yorku
Autor: NewYorkTimes/Twitter

W katolickim kościele św. Augustyna na Brooklynie w Nowym Jorku złodzieje ukradli szczerozłote tabernakulum i obcięli głowę znajdującemu się tam posągowi anioła. Miejscowy proboszcz nazywał włamanie „haniebnym brakiem szacunku zarówno dla eucharystii, jak i dla historycznej i artystycznej wartości tych obiektów”.

Inkrustowane klejnotami tabernakulum zostało wykonane z 18-karatowego złota w latach dziewięćdziesiątych XIX w. Jego wartość wycenia się na 2 mln dolarów. W wywiadzie dla gazety „Miami Herald” proboszcz podkreślił, że złodzieje „musieli się mocno napracować, aby włamać się do systemu zabezpieczającego ten obiekt”.

Zwrócił poza tym uwagę, że sprawcy „wykazali zupełny brak poszanowania dla znajdujących się w tabernakulum konsekrowanych hostii, które rozsypali na ołtarzu”. Zdaniem kapłana „jest to naprawdę przygnębiajcie, tabernakulum jest bowiem poza liturgią najważniejszym punktem odniesienia w naszej wierze, gdyż znajduje się tam Ciało Chrystusa, które zanosimy m.in. do chorych”.

Policja nowojorska poszukuje obecnie jakichkolwiek śladów, które mogłyby pomóc w ustaleniu winnych włamania w kościele.

Źródło: KAI