Kraków modli się o beatyfikację kardynałów Sapiehy i Macharskiego

2021-11-03 10:58
Sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie
Autor: Lelek 2v/Wikimedia Commons

Każdego 2. dnia miesiąca w Sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie , gdzie spędził ostatnie lata życia kard. Franciszek Macharski, odprawiane są msze św. w intencji wyniesienia na ołtarze jego i kard. Adama Stefana Sapiehy.

Eucharystię w Sanktuarium Ecce Homo odprawia ks. prof. Robert Woźniak. Kapłan wspominał, że pod koniec życia kard. Macharskiego przyjeżdżał tam co sobotę, by odprawiać duchownemu mszę św. i modlić się z nim. Uczył nas poszukiwać tego, co niewidzialne, w tym, co widzialne.To człowiek, który mnie wyświęcił i zrodził do kapłaństwa. Przez ostatnie jego lata mogłem mu towarzyszyć i służyć mu tym, co przez niego otrzymałem – darem Eucharystii – mówił ks. Woźniak.

Wspominał, jak pogodnie kard. Macharski przeżywał ostatnie lata swojego życia. Jak on rozkwitł! To było niesamowite patrzeć na szczęście tego człowieka, na jego modlitwę, na jego gorliwość i zainteresowanie sprawami Kościoła – opowiadał duchowny. Pamiętam, jak wysyłał mnie na studia. Powiedział mi wtedy: „Czy ty wiesz, że teologia jest jak operacja na otwartym Sercu Boga?”. Noszę te słowa do dzisiaj – wyznał ks. Woźniak.

Opowiadał także o swoim ostatnim spotkaniu z kard. Macharskim. Był u niego w szpitalu razem z papieżem Franciszkiem, któremu służył jako tłumacz w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Byłem świadkiem, jak papież pięknie modlił się przy jego łożu śmierci. Widziałem ogromne cierpienie kard. Franciszka. I przypomniałem sobie wtedy, jak się żegnaliśmy przed ŚDM, jeszcze w czerwcu. On był tego dnia tak ogromnie szczęśliwy! Pamiętam wciąż jego twarz: ze szpitala i z tego ostatniego dnia, gdy mogliśmy jeszcze rozmawiać - wspominał ze wzruszeniem.

Msze św. o wyniesienie na ołtarze kardynałów Sapiehy i Macharskiego odprawiane są w albertyńskim sanktuarium każdego 2. dnia miesiąca.

Źródło: KAI