Krakowscy dominikanie świętują 100. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Różańcowej

2021-09-28 11:23
Matka Boża Różańcowa
Autor: krakowscy dominikanie

Obchody potrwają przez cały październik. Dominikanie zapraszają na Wieczory Maryjne, konferencje i nabożeństwa różańcowe. Centralnym punktem jubileuszu będzie msza św., którą 7 października odprawi bp Damian Muskus.

Październik będzie u krakowskich dominikanów miesiącem obchodów 100. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Różańcowej z bazyliki Świętej Trójcy. Była przez nich czczona co najmniej od początku XVII wieku, ale Jej kult rozkwitł po zwycięskiej bitwie pod Chocimiem 400 lat temu. Bitwy pod Lepanto, Chocimiem i Wiedniem to trzy starcia między chrześcijańską Europą a muzułmańską Turcją, które zakończyły się wiktorią, i wszystkie są związane z kultem maryjnym – zwraca uwagę Elżbieta Wiater, autorka książki Krakowska Królowa Różańca, poświęconej dziejom obrazu. O koronację wizerunku krakowscy dominikanie starali się od 1913 roku. Gdy abp Adam Sapieha koronował obraz w 1921 roku, na Rynku zgromadziło się 100 tys. pielgrzymów z różnych stron Polski. Trwał narodowy entuzjazm z powodu odzyskanej niepodległości, radość po wygranej Bitwie Warszawskiej. To było wielkie święto – dodaje autorka książki.

Świętowanie jubileuszu potrwa cały miesiąc. W piątek 1 października o 20.15 rozpocznie go koncert pieśni maryjnych, skomponowanych przez o. Dawida Kusza. W pierwszą sobotę miesiąca, 2 października, zaplanowano trzy wykłady przygotowane przy współpracy z Dominikańską Szkołą Filozofii i Teologii, które rozpoczną się o 17.00 w Auli św. Tomasza. Poświęcone będą starotestamentalnym figurom Maryi, historii krakowskich bractw różańcowych oraz podobieństwom i różnicom między Różańcem i Modlitwą Jezusową.

W święto Matki Bożej Różańcowej, w czwartek 7 października, Mszę św. konwentualną o 12.00 odprawi bp Damian Muskus.

We wszystkie soboty października dominikanie zapraszają na 19.30 do bazyliki Świętej Trójcy na Wieczory Maryjne. W programie Msza św, konferencja i nabożeństwo różańcowe przygotowane są przez duszpasterstwa i wspólnoty zgromadzone przy krakowskim klasztorze.

Do udziału w obchodach przeor krakowskich dominikanów o. Łukasz Wiśniewski zaprasza może zwłaszcza tych, którym nie po drodze ostatnio z Panem Bogiem, wiarą, Kościołem. W kontekście fali odejść z Kościoła, ale również w perspektywie ostatniego kryzysu we wspólnocie polskich dominikanów jest to przede wszystkim zachęta do modlitwy o odwagę powrotu do czystego źródła Ewangelii na każdym poziomie: w życiu osobistym, w zakonie, w Kościele lokalnym. Powinniśmy prosić Ją o nawrócenie. Ten jubileusz daje nam szansę odważnej modlitwy o ewangeliczną czystość życia – podkreśla o. Wiśniewski.

W kaplicy, gdzie umieszczony jest obraz Różańcowej Pani, przez cały dzień trwa sakrament pokuty i pojednania. Maryja jest niemym świadkiem wielu nawróceń, powrotów do Pana Boga. Jednym uchem osób wyznających grzechy jest spowiednik, ale drugim – Maryja, która słucha ich historii i skarg. Ból wypowiadany spowiednikowi jest w jakimś sensie równocześnie wypowiadany przed Nią, co staje się wołaniem o nawrócenie – podkreśla dominikanin.

Program obchodów 100. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Różańcowej:

Koncert

Maryja w muzyce o. Dawida Kusza OP 1 października – Bazylika Świętej Trójcy

Wykłady

2 października – 17.00 – Aula św. Tomasza

o. Tomasz Gałuszka OP (UPJPII) „Bractwo różanego wianka i Młot na czarownice. Geneza średniowiecznych bractw różańcowych”

Marcin Majewski (UPJPII) „Ewa, Debora, Judyta – Starotestamentowe figury Maryi”

o. Brunon Koniecko OSB (Tyniec) „Modlitwa Jezusowa a różaniec. Podobieństwa i różnice”

Święto Matki Bożej Różańcowej

7 października – Msza Święta o godz. 12.00 pod przewodnictwem o. bpa Damiana Muskusa OFM

Wieczory Maryjne – każde spotkanie rozpoczynamy Mszą Świętą o 19.30 w Bazylice Świętej Trójcy, po niej zapraszamy na konferencje i nabożeństwo różańcowe.

9 października – Aneta Liberacka (Stacja7) „Maryja inspiracją dla aktywnej kobiety i mamy”

16 października – o. Tomasz Grabowski OP (W drodze) „Totus tuus. Lekcja modlitwy różańcowej u św. Jana Pawła II”

23 października – Barbara Strzałkowska (UKSW) „Biblijna Maryja. Inspiratorka”

30 października – Aleksander Bańka (UŚ) „Maryja i różaniec w ruchu charyzmatycznym”

Źródło: KAI, krakow.dominikanie.pl