Krakowska wspólnota Hanna organizuje święta z bezdomnymi

2021-12-07 16:15
Wigilia Ubogich 2016
Autor: Wspólnota Hanna

Spotkanie przy stole w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia albo przygotowanie paczek z upominkami dla ubogich – ze względu na pandemię krakowska wspólnota Hanna organizuje dwa warianty świętowania z osobami doświadczającymi bezdomności. Boże Narodzenie z ubogimi zostanie zorganizowane już po raz szósty.

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia członkowie wspólnoty działającej przy parafii św. Mikołaja w Krakowie planują spotkanie dla ponad stu osób w kryzysie bezdomności oraz ubogich. Niestety, sytuacja pandemiczna może uniemożliwić świętowanie. W takiej sytuacji ubodzy zostaną obdarowani prezentami, przygotowanymi z myślą o konkretnych osobach, oraz paczkami żywnościowymi i ciepłym posiłkiem.

W tym celu na portalu zrzutka.pl została uruchomiona zbiórka pieniędzy. Potrzeba 9 tys. zł, które zostaną przeznaczone na zakup produktów do przygotowania świątecznych potraw, na uniwersalne, praktyczne prezenty dla gości, na ofiarę za salę, gdzie odbędzie się obiad, oraz na mniejsze wydatki związane między innymi z drukowaniem zaproszeń czy sprzątaniem sali.

W sytuacji, kiedy ze względu na obostrzenia pandemiczne nie będzie możliwe zorganizowanie spotkania, zebrane pieniądze pozwolą na przygotowanie wyjątkowych prezentów dla każdego z ubogich. Dodatkowo zebrane środki przydadzą się do przygotowania świątecznych posiłków i paczek żywnościowych, które zostaną zawiezione do krakowskich noclegowni. Środki, które nie zostaną wykorzystane na organizację świąt, przeznaczone będą na rzecz środowych spotkań z osobami doświadczającymi bezdomności oraz na inne działania związane z troską o nich.

Wspólnota Hanna to grupa młodych ludzi, którzy od kilku lat troszczą się o osoby doświadczające bezdomności w Krakowie. Nie jesteśmy ekspertami od bezdomności ani pracownikami socjalnymi. Na co dzień pracujemy lub studiujemy. Jednak w czasie wolnym od obowiązków towarzyszymy osobom poznanym na ulicach naszego miasta. Przy ciepłej herbacie budujemy relacje, które pomagają nam coraz lepiej rozumieć naszych przyjaciół oraz ich codzienność – piszą o sobie członkowie grupy, której patronką jest bł. Hanna Chrzanowska.

Źródło: KAI