Kulminacja obchodów roku Świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie

2021-10-06 11:31
Św. Maksymilian Maria Kolbe
Autor: diecezja.pl Św. Maksymilian Maria Kolbe

Rok 2021 w województwie małopolskim przeżywany jest jako Rok Świętego Maksymiliana Marii Kolbego, który 80 lat temu zginał śmiercią męczeńską w byłym niemieckim obozie Auschwitz. W najbliższy piątek i w sobotę w Krakowie odbędą się poświęcone mu uroczystości.

W piątek 8 października o godz. 19.30 w Bazylice św. Franciszka z Asyżu usłyszymy Requiem KV 626 W. A. Mozarta w wykonaniu Orkiestry i Chóru Filharmonii Krakowskiej. Z kolei dzień później o godz. 16.30 w tej samej świątyni przy Franciszkańskiej celebrowana będzie msza św. pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego.

Święty Maksymilian Maria Kolbe był franciszkaninem, założycielem największej męskiej wspólnoty zakonnej dwudziestego wieku i twórcą największego w Polsce wydawnictwa prasy i książki religijnej w Niepokalanowie k. Warszawy. Był też założycielem ruchu maryjnego pod nazwą „Rycerstwo Niepokalanej” oraz męczennikiem Auschwitz.

Trafił do obozu koncentracyjnego 28 maja 1941 roku. Potajemnie pełnił tam posługę kapłańską dla współwięźniów, spowiadał ich, głosił kazania i sprawował nawet msze święte. Kilka tygodni później podczas jednego z apeli zaproponował, że zastąpi jednego ze współwięźniów skazanych na śmierć głodową za próbę ucieczki. Dziesięciu mężczyzn, w tym ojca Kolbego zamknięto w celi śmierci. Duchowny zachęcał pozostałych do modlitwy, dodał im otuchy, spowiadał i przygotowywał na nieuchronny los. Sam zmarł 14 sierpnia 1941 r. dobity zastrzykiem trucizny.

W 1971 r. ojciec Kolbe został wyniesiony na ołtarze. W 1972 r. został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari. Uchwałą Senatu RP rok 2011 był Rokiem św. Maksymiliana Marii Kolbego. W uzasadnieniu Senatorowie RP świętego franciszkanina nazwali: wyjątkową postacią w panteonie wielkich Polaków dwudziestego wieku, symbolem ofiar nazizmu, symbolem trudnych wyborów obecnych w życiu każdego człowieka, obrońcą godności człowieka, wzorcem cnót, autorytetem moralnym, bohaterem o heroicznej odwadze, wychowawcą, społecznikiem, obywatelem świata. A za Janem Pawłem II dodatkowo - „patronem trudnych czasów”. Z kolei 25 stycznia 2021 r. radni sejmiku małopolskiego ustanowili, że rok 2021 w Małopolsce będzie rokiem św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Źródło: KAI