Kwesty na polskich cmentarzach. Ile udało się zebrać?

2021-11-02 11:11
Po rocznej przerwie wróciła kwesta Ratujmy Sądeckie Nekropolie
Autor: Darek Ryś

Na wielu nekropoliach w Polsce odbyły się tradycyjne kwesty na rzecz ochrony zabytkowych nagrobków. Rok temu, ze względu na pandemię koronawirusa, większość takich zbiórek się nie odbyła, lub została przeniesiona do internetu.

Podczas kwesty na cmentarzu Rakowickim w Krakowie zebrano blisko 38 tys. zł. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na trwające już prace nad dwoma nagrobkami - pierwszy z nich jest związany z rodziną Bochenków, w tym prof. Adamem Bochenkiem, znanym anatomem, a w drugim pochowana jest hrabina Helena Husarzewska. Następnym krokiem będzie wyremontowanie nagrobka Zofii Jordanówny.Cmentarz Rakowicki otwarty został w 1803 r. Jest najstarszą nekropolią Krakowa. Spoczywa na nim wielu znanych Polaków, m.in. Jan Matejko, Marek Grechuta, Lucjan Rydel, Jerzy Bińczycki, Wisława Szymborska czy Helena Modrzejewska. Pochowani są tutaj także rodzice św. Jana Pawła II, Emilia i Karol oraz jego brat Edmund.

Z kolei na jednej z najstarszych nekropolii w Polsce, cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie udało się zebrać ponad 64 tys. zł. Wolontariusze kwestowali tam trzy dni. Zebrane środki zostaną przeznaczone na odnowę zabytkowych nagrobków. Przez 34 lata odremontowano ich około 300.

Również trzy dni trwała kwesta w Kielcach prowadzona przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Wolontariuszy z puszkami można było spotkać na Cedzynie oraz na Cmentarzu Starym i Nowym. Zebrane fundusze trafią m.in. do parafii, szkół i przedszkoli na Ukrainie.

Ponad 50 tys. zł zebrano podczas kwesty na zabytkowym XIX-wiecznym cmentarzu w Łomży. Tegoroczną dwudniową zbiórkę zorganizowano po raz 31. Z kolei w Łodzi w kweście na rzecz Starego Cmentarza zebrano 70 tys. zł.

W Warszawie na ratowanie najcenniejszych pomników i kaplic na Starych Powązkach zebrano ponad 200 tys. zł, a około 33 tys. zł udało się zebrać na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim.