Leon XIV wraca do tradycji

29 czerwca papież Leon XIV nałoży paliusze nowym arcybiskupom metropolitom z całego świata. Przywróci tym samym tradycję, od której odszedł w 2015 roku Franciszek.
Do 2014 roku metropolici otrzymywali paliusze – znaki swojej godności – z rąk papieża w Bazylice św. Piotra w Watykanie w uroczystość Świętych Piotra i Pawła. Był to symboliczny wyraz jedności metropolitów wokół następcy św. Piotra.
W 2015 roku Franciszek zdecydował, że w czasie tej uroczystości będzie jedynie błogosławił i wręczał im paliusze, ale uroczyście nałożą je nuncjusze apostolscy w ich archidiecezjach. Miało to podkreślić lokalny wymiar ich misji i wzmocnić więź z wiernymi ich Kościoła partykularnego.
Teraz ceremonia powraca do swojego pierwotnego kształtu i odbędzie się podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra w Watykanie.
Paliusz, przysługujący metropolitom (w tym papieżowi, którzy jest metropolitą rzymskiej prowincji kościelnej) i oznaczający ich pasterską posługę w Kościele, to długi okrągły pas z białej wełny z wetkniętymi w niego sześcioma krzyżami (, symbolizującymi rany Chrystusa na krzyżu – czerwonymi w przypadku papieża, czarnymi w przypadku pozostałych metropolitów) i dwoma końcami opadającymi na plecy i piersi. Wełna do utkania paliuszy pochodzi z dwóch baranków, które papieże przyjmują w liturgiczne wspomnienie św. Agnieszki (21 stycznia) w kaplicy Urbana VIII w Watykanie. Wcześniej święci się je podczas Mszy św. w rzymskiej bazylice pod wezwaniem tej męczennicy, wzniesionej nad jej grobem przy via Nomentana.
Źródło: ekai