Liban: pierwsze paczki już u potrzebujących

Do mieszkańców Libanu, którzy ucierpieli na skutek wybuchu w porcie w Bejrucie, ale też syryjskich uchodźców z Doliny Bekaa, trafiły paczki żywnościowe. Kupiono je dzięki wsparciu prezydenta Andrzeja Dudy.
W ramach Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, Polska przekazała już potrzebującym Libańczykom 600 tys. euro. Do Kraju Cedrów docierają tymczasem kolejne transporty z pomocą humanitarną. Życzliwość wojska pozwoliła przewieźć do Bejrutu m.in. mleko w proszku, leki i środki czystości. Wsparcie uzupełniły środki z rezerwy premiera, które uruchomiono z inicjatywy Andrzeja Dudy. Na miejscu, w przekazaniu pomocy uczestniczyli- ministrowie Adam Kwiatkowski i Bogna Janke. Obecny jest też ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Polska misja solidarności dotarła w środę do dwóch obozów dla uchodźców. W Saadnayel w Dolinie Bekaa przebywa ok. 2 tys. Syryjczyków. Do nich trafiła już część paczek z żywnością. W środku są m.in. ryż i, makaron. Wszystko, co najbardziej potrzebne do życia” – wyjaśnia ks. Piotr Wojtasiński z Pomocy Kościołowi. O tym, gdzie trafia wsparcie z Polski, decydują miejscowe kościoły i fundacje, w tym m.in. Fundacja ICARE. „Oni wiedzą, kto najbardziej potrzebuje pomocy” – dodaje ks. Wojtasiński. Część paczek dostali syryjscy uchodźcy z Al Marj.
Z przedstawicielami polskich władz spotkał się ks. abp Georges Bacouni, który był gościem tegorocznego Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Kościół grecko-melchicki również pomaga przy dystrybucji paczek, jakie przekazała Polska. „To taki uśmiech na Święta, nasze życzenia i podkreślenie jedności Kościoła” – mówi minister Adam Kwiatkowski. W sumie na Bliski Wschód trafi ok. 10 tys. paczek. Każda z nich pozwala 5-osobowej rodzinie przetrwać 3 tygodnie.
„Oby był to lepszy rok dla mieszkańców Libanu od tego, który teraz przeżywali- mówił prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej PKWP. Minister Bogna Janke zapewniała na miejscu, że wsparcie nie zatrzyma się na tej pomocy, której teraz udzielamy, ale będzie trwało dalej – dodał ks. Piotr Wojtasiński.
Źródło:ekai