Liczba uchodźców klimatycznych stale rośnie – alarmuje Caritas

2021-11-05 11:51
Uchodźcy migranci imigranci
Autor: Peggy_Marco/pixabay.com

Caritas International – dzieło pomocy w ramach Caritas Niemiec – przewiduje, że niebawem na świecie dramatycznie wzrośnie liczba uchodźców klimatycznych. Może chodzić nawet o 200 mln ludzi.

Oceniamy, że w ciągu najbliższych 30 lat około 200 mln osób straci warunki do życia lub zostanie zmuszonych do ucieczki ze swoich domów – powiedział w rozmowie z portalem domradio.de szef Caritas International Oliver Müller.

Jako przykład wymienił liczący 160 mln ludności Bangladesz, którego duża część leży zaledwie pięć metrów nad poziomem morza. Należy liczyć się z tym, że jeśli nadal będą występować fale sztormowe i jeśli na przykład dojdzie do zasolenia gleby, ponieważ morze wdziera się coraz dalej w głąb lądu, to bardzo szybko ucierpią na tym miliony mieszkańców – powiedział szef tego niemieckiego katolickiego dzieła pomocy.

Skrytykował przy tym fakt, że do tej pory nie ma umowy międzynarodowej, która prawnie uznawałaby zmiany klimatu jako przyczynę ucieczek. Oznacza to, że jeśli ktoś musi opuścić swoje strony rodzinne z tego powodu, nie może w chwili obecnej zwrócić się do UNHCR, czyli agencji ONZ ds. uchodźców, i powiedzieć, że właśnie z tego powodu jest uchodźcą – wyjaśnił Müller.

Przypomnijmy, że w Glasgow trwa, organizowany przez ONZ, szczyt klimatyczny COP26. Światowi przywódcy dyskutują na nim o sposobach na zatrzymanie zmian klimatycznych. Do uczestników szczytu apelował tez papież Franciszek. Stwierdził, że jesteśmy daleko od osiągnięcia upragnionych celów w zwalczaniu zmian klimatycznych. Nie możemy na to pozwolić! Papież przekonywał, że nie ma już czasu na czekanie, dlatego wezwał światowych przywódców do podjęcia pilnych i odważnych decyzji. Ludzie młodzi nie będą mieli innej planety niż ta, którą im zostawiamy, a to zależy od naszych dzisiejszych wyborów. To jest chwila decyzji, który da im powody zaufania na przyszłość – podkreślił Franciszek.

Szczyt klimatyczny w Glasgow potrwa do 12 listopada. Jedną z pierwszych podjętych na nim decyzji było powstrzymanie wylesiania planety do 2030 roku. Zobowiązali się do tego liderzy ponad 100 państw, na terenie których znajduje się 85 proc. światowych lasów.

Źródło: KAI